AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Bojovnice bělolemá
  • Latinský název
  • Betta albimarginata

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:paprskoploutví
Řád:ostnoploutví
Podřád:labyrintky
Čeleď:guramovití
Rod:bojovnice
Druh:bojovnice bělolemá

Váhy a míry

  • Délka:
  • 5 cm

Facebook

Bojovnice bělolemá

Bojovnice bělolemá
(Betta albimarginata)

Popis zvířete

Bojovnice bělolemá (Betta albimarginata) je malý a fascinující druh bojovnice, který pochází z ostrovních států v jihovýchodní Asii. Tento druh je uznáván pro svou jedinečnou krásu, malou velikost a výraznou osobnost, která je zvláštní pro rod Betta. Má velmi výrazné zbarvení, které zahrnuje jedinečnou kombinaci červené, bílé a černé na těle a ocasu.

Tento druh bojovnice měří v průměru jen kolem 5 cm. Má protáhlé tělo s ostrými rysy, hlavu malou a oči velké. Okraje bílých ploutví jsou jemně lemovány černými pruhy, které dodávají tomuto druhu jeho charakteristický vzhled. Hřbet je zbarven tmavě hnědě až černě, zatímco břicho je bílé nebo světle žluté.

Bojovnice bělolemá je sladkovodní rybka a preferuje teplé, klidné a mělké vody. Můžeme ji nalézt v bažinách, rýžových polích a pomalu tekoucích řekách, kde se ráda schovává mezi rostlinami a plavoucí vegetací.

V přírodě se tato rybka živí malými bezobratlými živočichy, jako jsou larvy hmyzu, korýši nebo malí červi. V zajetí jí můžeme podávat sušené nebo mražené krmivo, ale také živé potravy, jako jsou dáfnie nebo krevety.

Co se týče chovu, bojovnice bělolemá je známa tím, že se snadno množí. Samice může naklást až 40 vajíček, které jsou následně opatrovány samcem. Tento druh je známý tím, že vytváří pěnové hnízdo na hladině vody, do kterého kladou vajíčka.

Přestože je bojovnice bělolemá celkově nenáročná na chov, vyžaduje stále teplou vodu, ideálně mezi 24-28 stupni celsia, a dostatek skrýší v podobě rostlin nebo dřeva. Je důležité také počítat s tím, že tito malí bojovníci jsou teritoriální a mohou být agresivní vůči jiným rybám, zejména pokud se cítí ohroženi nebo pokud nemají dostatek prostoru. Proto je doporučeno je chovat buď samostatně, nebo v páru či malé skupině v dostatečně velkém akváriu.