AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Bourovčík borový
  • Latinský název
  • Thaumetopoea pinivora

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Řád:motýli
Čeleď:hřbetozubcovití
Rod:bourovčík
Druh:bourovčík borový

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 35 do 45 mm

Facebook

Bourovčík borový

Bourovčík borový
(Thaumetopoea pinivora)

Popis zvířete

Bourovčík borový, vědecky nazývaný Thaumetopoea pinivora, je druh hmyzu náležící do řádu motýlů. Tento motýl je endemický pro Evropu a západní Asii, kde se nejčastěji vyskytuje na borovicích. Bourovčík borový je známý svým výrazným zbarvením a schopností způsobit značné škody na stromech, na kterých se živí.

Dospělý bourovčík borový má tělo pokryté dlouhými šedými chlupy a křídla s jemnými tmavými pruhy a skvrnami. Má rozpětí křídel kolem 35-40 mm. Samice jsou obvykle větší než samci a mají méně výrazné zbarvení.

Larvy bourovčíka borového, známé také jako housenky, jsou velmi specifické. Mají šedě zbarvené tělo pokryté dlouhými chlupy a světle hnědou hlavu. Jsou známé svým zvláštním způsobem života, kdy se shlukují do velkých skupin a vytvářejí hnízda z hedvábí na stromech, na kterých se živí.

Bourovčík borový je známý tím, že způsobuje značné škody na borovicích a jiných stromech. Housenky se živí jehlicemi borovic, což může vést k oslabení a v extrémních případech i k úhynu stromů. V některých oblastech je bourovčík borový považován za škůdce a je předmětem aktivního monitoringu a řízení.

Je to druh, který prochází kompletní proměnou. To znamená, že jeho životní cyklus zahrnuje stádium vajíčka, larvy, kukly a dospělého jedince. Samice kladou svá vajíčka na větve borovic, kde se z nich vyklubou malé housenky. Ty se poté živí jehlicemi, než se zakuklí a stávají se dospělými motýli.

Ačkoliv může být bourovčík borový škodlivý pro stromy, je také důležitou součástí ekosystému. Slouží jako zdroj potravy pro různé druhy ptáků a jiných predátorů. Je také indikátorem zdraví lesního ekosystému, protože jeho přítomnost může signalizovat nestabilitu lesního prostředí.

Podobná zvířata: