AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Bulbul červenouchý
  • Latinský název
  • Pycnonotus jocosus

Známé také jako

  • drozdec červenouchý

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:pěvci
Čeleď:bulbulovití
Rod:bulbul
Druh:bulbul červenouchý

Váhy a míry

  • Délka:
  • 20 cm

Facebook

Bulbul červenouchý

Bulbul červenouchý
(Pycnonotus jocosus)

Popis zvířete

Bulbul červenouchý (Pycnonotus jocosus), známý též pod názvem drozdec červenouchý, je druh pěvce z čeledi bulbulovitých (Pycnonotidae). Dorůstá 20 cm. Svrchu je hnědý, spodinu těla má šedavou s tmavšími boky a dvěma hnědými pruhy po stranách hrudi. Výrazným znakem je jeho výrazná chocholka na hlavě, červená skrvna na lících a světlá, tmavě ohraničená skvrna pod ní. Spodní krovky ocasní má zbarveny červeně, končetiny, zobák i oči jsou černé.

Jeho domovinou jsou řídké lesy, křovinaté krajiny a hospodářská půda na rozsáhlém území jižní a jihovýchodní Asie. Postupně byl však zavlečen i do mnoha jiných částí světa, úspěšně dnes hnízdí např. v Austrálii, Los Angeles, na Havaji, Floridě, ostrovech Mauritius a Assomption (Seychelly) a na Maskarénách.

Živí se měkkými plody, nektarem a hmyzem. Hřaduje v početných rozvolněných hejnech, čítajících stovky nebo více jedinců. Samci během námluv zdvyhají hlavu, roztahují ocas a mají přitom svěšená křídla. Během hnízdního období obhajují teritorium o rozloze přibližně 0,3 ha. Hnízdí 2× až 3× ročně. Miskovité hnízdo z větviček, kořínků, trávy a často i z kusů papíru nebo igelitových sáčků staví ve větvích keřů nebo malých stromů. V jedné snůšce jsou 2-3 nafialovělá, 21x16 mm velká vejce s jemným skvrněním, na kterých sedí po dobu 12 dnů. V případě, že je hnízdo ohrožováno predátorem, rodiče často odlákájí jeho pozornost tím, že sami předstírají zranění. Na péči o mláďata se podílí samec i samice. Zpočátku je krmí housenkami a hmyzem, později ovocem a jinými měkkými plody.

Je populární také jako klecový pták.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii

V kterých českých ZOO je k vidění