AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Buvolec

Taxonomie

Říše:živočichové
Třída:savci
Řád:sudokopytníci
Podřád:přežvýkaví
Čeleď:turovití
Podčeleď:buvolcovití
Druh:buvolec

Facebook

Buvolec

Buvolec

Seznam zvířat, patřících do skupiny Buvolec Popis zvířete

Buvolec, známý také jako hovězí dobytek, je velký statný savčec, který je obecně uznáván jako jedno z nejvýznamnějších hospodářských zvířat na světě. Patří do skupiny přežvýkavců a jeho vědecké jméno je Bos taurus.

Buvolec je velmi rozmanité zvíře s širokou škálou barevných odstínů srsti, které mohou zahrnovat černou, hnědou, bílou, skvrnitou a mnoho dalších. Buvolci mají obrovský statný tělesný rámec, mohou dosáhnout výšky až 1,5 metru v kohoutku a vážit až jednu tunu. Mají velkou hlavu s širokými rohy, které mohou dorůstat do délky až 120 cm.

Buvolci jsou známí pro svou odolnost a vytrvalost. Jsou velmi adaptabilní a mohou přežít v různých klimatických podmínkách, od chladných horských oblastí po horké suché pouště. Jsou býložravci, jejich strava se skládá převážně z trávy a dalšího rostlinného materiálu.

Mezi buvolci existuje výrazný sexuální dimorfismus, což znamená, že se samci a samice fyzicky liší. Samci, známí jako býci, jsou obecně větší a silnější než samice, známé jako krávy. Býci mají také větší a mohutnější rohy.

Buvolci jsou především domestikovaná zvířata a byli domestikováni lidmi již před tisíci lety. Jsou chováni pro jejich maso, mléko, kůži, a také pro práci, například pro orbu. Mnoho kultur také považuje buvolce za důležitý symbol hojnosti a plodnosti.

I přes svou velkou velikost a sílu jsou buvolci obecně pokládáni za mírná a klidná zvířata. Jsou sociální a obvykle žijí v stádech, která mohou čítat až několik set jedinců. Buvolci mají také poměrně dlouhou životnost, přičemž některé jedince mohou žít až 25 let. Mají poměrně pomalý reprodukční cyklus, s březostí trvající až 280 dní.