AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Bzikavka slepoočka
  • Latinský název
  • Chrysops caecutiens

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Podtřída:křídlatí
Řád:dvoukřídlí
Podřád:krátkorozí
Čeleď:ovádovití
Rod:bzikavka
Druh:bzikavka slepoočka

Váhy a míry

  • Délka:
  • 11 mm

Biologická data

  • Délka života:
  • od 3 do 5 roky

Facebook

Bzikavka slepoočka

Bzikavka slepoočka
(Chrysops caecutiens)

Popis zvířete

Bzikavka slepoočka (Chrysops caecutiens) je druh mouchy z čeledi kovovkovitých, který je široce rozšířený po celém světě. Toto zvíře je známé svým specifickým životním cyklem, který zahrnuje jak vodní, tak suchozemské prostředí.

Bzikavka slepoočka je středně velká moucha, dorůstající délky těla kolem 1 až 1,5 cm. Její tělo je pokryté lehkým ochlupením a je především černé s kovově modrým až zeleným leskem. Křídla jsou průhledná a na nich je viditelný charakteristický vzor černých skvrn. Oči jsou velké, pokrývají většinu hlavy a jsou intenzivně červené.

Bzikavka slepoočka má komplexní životní cyklus, který zahrnuje stadia vajíčka, larvy, kukly a dospělého jedince. Samice klade vajíčka na vodní rostliny nebo přímo do vody. Z vajíček se líhnou larvy, které žijí ve vodě a živí se organickým materiálem. Po několika týdnech se larvy zakuklí a přemění se v dospělé mouchy, které opustí vodu.

Dospělá bzikavka slepoočka je aktivní během dne a je známá svým agresivním kousáním, kterým se živí krví savců, včetně lidí. Její kousnutí je velmi bolestivé a může způsobit otok a zarudnutí kůže.

Bzikavka slepoočka je také známá jako přenašeč některých nemocí, jako je loiasis, což je parazitární onemocnění způsobené hlísticí Loa loa. Toto onemocnění se přenáší na člověka skrze kousnutí infikované mouchy a může způsobit vážné zdravotní komplikace.

Přestože může bzikavka slepoočka představovat určité zdravotní riziko, hraje také důležitou roli v ekosystému. Její larvy pomáhají rozkládat organický materiál ve vodě, čímž přispívají k recyklaci živin. Dospělci jsou také důležitou potravou pro řadu druhů ptáků a jiných hmyzích dravců.

Podobná zvířata: