AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Černokřídlec smuteční
  • Latinský název
  • Odezia atrata

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Řád:motýli
Čeleď:píďalkovití
Rod:černokřídlec
Druh:černokřídlec smuteční

Facebook

Černokřídlec smuteční

Černokřídlec smuteční
(Odezia atrata)

Popis zvířete

Černokřídlec smuteční, známý také jako Odezia atrata, je druh motýla náležící do rodiny geometridový. Tento motýl je poměrně malý, dosahující rozpětí křídel kolem 20 až 24 milimetrů.

Vzhledem k jeho jménu není překvapením, že je tento druh zbarven převážně černě, což mu dává poněkud temný a tajemný vzhled. Křídla jsou tmavě šedá až černá s jemným bílým lemováním kolem okrajů. Křídla jsou také ozdobena řadou drobných bílých skvrn, které dodávají tomuto motýlu jeho charakteristický vzhled. Hlava a tělo jsou také tmavě zbarvené, s jemným bílým proužkem na zádech.

Černokřídlec smuteční je běžným druhem motýla, který se vyskytuje v celé Evropě a Asii. Preferuje mírné klima a lze ho často najít v lesnatých oblastech, kde se jeho larvy živí různými druhy rostlin. Dospělí motýli jsou aktivní během noci a je běžné, že jsou přitahováni světlem.

Tento druh motýla má jednu generaci ročně a jeho období létání je od května do července. Samice kladou vajíčka na hostitelské rostliny, kde se z nich po několika týdnech líhnou larvy. Ty se následně kuklí a po několika týdnech se z nich vyklubou noví motýli.

Navzdory svému poněkud temnému vzhledu, černokřídlec smuteční je naprosto neškodný a představuje důležitou součást ekosystému, kterého je součástí. Jeho přítomnost může být také dobrým indikátorem zdraví místního ekosystému, protože tento motýl preferuje oblasti s dobrou kvalitou vzduchu a vody.