AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Chocholatka páskovaná
  • Latinský název
  • Cephalophus zebra

Známé také jako

  • chocholatka zebrovaná

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:savci
Řád:sudokopytníci
Čeleď:turovití
Druh:chocholatka páskovaná

Facebook

Chocholatka páskovaná

Chocholatka páskovaná
(Cephalophus zebra)

Popis zvířete

Chocholatka páskovaná (Cephalophus zebra), známá také jako zebradlaň, je malý druh antilopy, který se vyskytuje v západní a střední části Afriky. Tento ojedinělý druh, který je součástí rodu Cephalophus, je jedním z největších zástupců malých antilop. Chocholatka páskovaná se vyznačuje charakteristickým pruhovaným vzorem na srsti, který se skládá z vodorovných pruhů bělavé a tmavě hnědé barvy, podle kterého získala i své pojmenování.

Její tělo je robustní, s výškou v kohoutku kolem 60 cm a hmotností dosahující až 20 kg. Má krátké, ale silné nohy a malou hlavu s výraznými ušima a malými rohy, které jsou přítomny u obou pohlaví. Na tvářích má bílé skvrny, které kontrastují s její tmavou srstí. Má silný krk a krátký ocas.

Chocholatka páskovaná žije především ve vlhkých tropických lesích, kde se živí listy, květy, plody a výhonky. Je aktivní hlavně v noci, kdy vyráží na potravu. Tito samotářští živočichové mají teritoria, která si agresivně brání před ostatními jedinci. Chocholatka páskovaná je známá svou schopností skrývat se v husté vegetaci, díky čemuž se jí daří vyhnout se predátorům.

Jedná se o monogamní druh, který se páří jednou za rok. Samice rodí jedno mládě, které je po narození schopno chůze a matka ho tajně skrývá v hustém podrostu. Míra úmrtnosti mláďat je však poměrně vysoká kvůli predátorům a nemocem.

Chocholatka páskovaná je z hlediska ochrany druhů klasifikována jako zranitelný druh. Hlavní hrozby pro její přežití zahrnují ztrátu přirozeného prostředí kvůli odlesňování a lov kvůli masu a kůži. Snahy o její ochranu zahrnují především ochranu jejího přirozeného prostředí a regulaci lovu.