AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Chřestýšovec mangrovový
  • Latinský název
  • Trimeresurus purpureomeculatus

Známé také jako

  • chřestýšovec purpurový

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:plazi
Řád:šupinatí
Podřád:hadi
Čeleď:zmijovití
Podčeleď:chřestýšovití
Druh:chřestýšovec mangrovový

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 50 do 100 cm

Facebook

Chřestýšovec mangrovový

Chřestýšovec mangrovový
(Trimeresurus purpureomeculatus)

Popis zvířete

Chřestýšovec mangrovový, vědeckým názvem Trimeresurus purpureomeculatus, je jedovatý had obývající především mangrovové lesy jižní Asie. Dorůstá délky až 100 cm, ale průměrně měří okolo 60 cm. Má silný, robustní tělo, s největší šířkou v oblasti břicha. Jeho hlava je velká a široká s nápadnými šupinami tvořícími jakési "brýle" kolem očí, které jsou jantarově zbarvené.

Toto zvíře je nezaměnitelné svým zbarvením, které je kombinací tmavě zelených a fialových odstínů, odkud pochází i jeho název. Skládá se z mnoha malých, těsně seřazených šupin, které vytvářejí jeho jedinečný vzhled. Chřestýšovec mangrovový je známý svým dlouhým ocasem, který používá k uchopení větví při pohybu ve vysokých korunách stromů.

Tento druh je aktivní především v noci, kdy loví svou kořist. Jeho jídelníček se skládá především z drobných savců, ptáků a obojživelníků, které paralyzuje silným jedem. Jeho jed není pro člověka smrtelný, ale může způsobit silnou bolest, otoky a v některých případech i dočasnou slepotu.

Chřestýšovec mangrovový je vejcorodý, samice rodí 6 až 12 mláďat v průběhu jednoho vrhu. Mláďata jsou při narození plně samostatná a schopná lovit.

Chřestýšovci mangrovoví jsou poměrně plachí a vyhýbají se kontaktu s lidmi, ale pokud jsou zahnáni do kouta, mohou se stát agresivními. Jsou to fascinující zvířata, která hrají klíčovou roli v ekosystému mangrovových lesů. Jejich populace je v současné době stabilní, ale nadále jsou ohroženy ztrátou přirozeného prostředí a obchodem s divokými zvířaty.