AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Chroustek letní
  • Latinský název
  • Amphimallon solstitiale

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Podtřída:křídlatí
Řád:brouci
Podřád:všežraví
Rod:chroustek
Druh:chroustek letní

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 14 do 18 mm

Facebook

Chroustek letní

Chroustek letní
(Amphimallon solstitiale)

Popis zvířete

Chroustek letní, známý také pod latinským názvem Amphimallon solstitiale, je druh brouka z čeledi vrubounovitých. Tento druh je typicky vyobrazen s hnědými až tmavohnědými křídly a měří mezi 10 až 15 milimetry na délku. Chroustek letní je nejčastěji aktivní během letních měsíců, jak již název napovídá, a to konkrétně při soumraku a v noci.

Dospělí chroustci jsou během dne schováni pod kůrou stromů nebo v půdě a vylézají až se setměním. Rádi se živí listy různých druhů stromů a keřů. Larvy chroustků, které jsou známé jako "bílé larvy", žijí v zemi, kde se živí kořeny rostlin. Vývoj z larvy do dospělého jedince může trvat až tři roky.

Co se týče rozmnožování, samičky kladou vajíčka do půdy, kde se vylíhnou larvy. Tito brouci jsou známí pro svůj hlasitý zvuk, který vydávají při létání, a jsou schopni vytvářet zvuk podobný cvrlikání.

Chroustek letní je poměrně běžný v mnoha částech Evropy a Asie a je také známý svou schopností adaptace na různé životní prostředí. Můžete je najít na loukách, v lesích i v zahradách.

Přestože jsou obecně považováni za škůdce, zejména v zemědělství, kde jejich larvy poškozují kořeny rostlin, chroustci letní hrají důležitou roli v ekosystému tím, že pomáhají při rozkladu organické hmoty a obohacování půdy. Navzdory jejich někdy negativnímu vnímání jsou pro nás tito malí brouci velmi důležití.