AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Čichavec líbající
  • Latinský název
  • Helostoma temminkii

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:paprskoploutví
Řád:ostnoploutví
Čeleď:čichavcovití
Druh:čichavec líbající

Facebook

Čichavec líbající

Čichavec líbající
(Helostoma temminkii)

Popis zvířete

Čichavec líbající, známý také pod vědeckým názvem Helostoma temminkii, je unikátní sladkovodní ryba, která patří do vlastní čeledi čichavcovitých (Helostomatidae). Často je chována v akváriích pro její zvláštní zvyk "líbání", který dává této rybě její název.

Čichavec líbající pochází z teplých vod jihovýchodní Asie, konkrétně z Thajska, Malajsie a Indonésie, kde je často k nalezení v pomalu tekoucích řekách a jezerech bohatých na vegetaci.

Tato ryba je převážně středního tělesného rámce, dorůstající do délky 30 cm. Má protáhlé tělo s plochým hřbetem a břichem. Zbarvení je zpravidla stříbrnozelené nebo zlaté, často s tmavšími skvrnami na bocích a hřbetě. Hlava je velká, s výraznými rty, které jsou schopny se protáhnout do ústního otvoru podobného tvaru roury.

Nejvíce rozpoznatelným rysem čichavce líbajícího je jeho zvyk "líbat" své druhy. Toto chování, přestože vypadá roztomile pro lidské pozorovatele, je ve skutečnosti způsob, jakým tito ryby řeší spory o teritorium nebo potravu. Toto "líbání" může být někdy tak intenzivní, že ryba vyplave na hladinu vody.

Ve stravě jsou čichavci všežraví a přirozeně se živí řasami, malými bezobratlými a detritem. V akváriích je možné je krmit granulemi, vločkami, ale také čerstvým ovoce a zeleninou.

Čichavci líbající jsou oblíbenými akvarijními rybami pro jejich zvláštní chování a atraktivní zbarvení. Jsou však také známi svou agresivitou a potřebují dostatek prostoru a skrýší v akváriu, aby se zabránilo konfliktům. Navíc preferují měkkou a mírně kyselou vodu.

V reprodukci jsou čichavci vejcorodí a samice může klást až 1000 vajíček, která jsou přilepená na rostliny nebo jiné povrchy. Vajíčka se líhnou za 24 až 36 hodin a plůdek se začne plně vyvíjet za dalších 4 až 5 dní.

Navzdory své agresivitě a náročnosti na péči jsou čichavci líbající fascinujícími a krásnými rybami, které mohou přinést mnoho radosti zkušeným akvaristům.

V kterých českých ZOO je k vidění
Podobná zvířata: