AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Čichavec perleťový
  • Latinský název
  • Trichopodus leerii

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:paprskoploutví
Řád:ostnoploutví
Podřád:labyrintky
Čeleď:guramovití
Rod:čichavec
Druh:čichavec perleťový

Facebook

Čichavec perleťový

Čichavec perleťový
(Trichopodus leerii)

Popis zvířete

Čichavec perleťový, vědecky známý jako Trichopodus leerii, je jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších druhů akvarijních ryb pocházejících z jihovýchodní Asie, konkrétně z Malajsie, Thajska a Indonésie. Tento druh je známý svým atraktivním zbarvením, které zahrnuje jedinečné kombinace perleťově bílé a jemně oranžové barvy, z níž vychází jeho pojmenování.

Čichavec perleťový je poměrně velká ryba, která může dosáhnout délky až 12 cm. Tělo je protáhlé, bočně stlačené, s velkou hlavou a velkými očima. Ploutve jsou také velké, zvláště hřbetní a řitní ploutev, které jsou u samců výrazně prodloužené. Tato ryba je také známá svým zvláštním způsobem dýchání. Má tzv. labyrintový orgán, který jí umožňuje dýchat vzdušný kyslík.

Čichavci perleťoví jsou oportunistickými všežravci, kteří se v přírodě živí hmyzem, malými korýši, zooplanktonem i rostlinným materiálem. V akváriích jsou přizpůsobiví a přijímají širokou škálu potravy, včetně suchého granulovaného krmiva, mražených krevetek a různých druhů červů.

Co se týče chování, čichavci perleťoví jsou poměrně klidné ryby, které se dobře snášejí s jinými druhy ryb podobné velikosti. Mají však teritoriální sklony, zejména v období tření. Samci jsou známí svými nápadnými námluvnými rituály, které zahrnují tanec a výstavbu pěnových hnízd na hladině vody.

Tyto ryby jsou oblíbenými obyvateli akvárií díky svému atraktivnímu vzhledu, relativní nenáročnosti a zajímavému chování. Přesto vyžadují určitou péči - optimální teplota vody by měla být mezi 24 a 28 stupni Celsia, pH mezi 6,0 a 8,0 a tvrdost vody by měla být v rozmezí 5-35 dGH. Pro jejich pohodlí je doporučeno mít v akváriu dostatek rostlin a úkrytů.

V kterých českých ZOO je k vidění