AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Čichavec zakrslý
  • Latinský název
  • Trichogaster lalius

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:paprskoploutví
Řád:ostnoploutví
Podřád:labyrintky
Čeleď:guramovití
Druh:čichavec zakrslý

Facebook

Čichavec zakrslý

Čichavec zakrslý
(Trichogaster lalius)

Popis zvířete

Čichavec zakrslý (Trichogaster lalius, podle některých autorů Colisa lalia), lidově lalie, je sladkovodní paprskoploutvá ryba z podřádu labyrintek (Anabantoidei) a čeledi guramovití (Osphronemidae). Pochází z jižní Asie – z Pákistánu, severní Indie a Bangladéše.

Popis

Je oblíbená akvarijní ryba. Staví pro své potomstvo hnízdo z pěny a listů rostlin na hladině. Loví hmyz sestřelováním vodou. Má modré hrdlo, tělo červeně pruhované. Samice je stříbrná. V původní domovině je loven i jako potrava.

Chov v akváriu

Čichavec zakrslý je mírumilovný druh, vhodný pro menší či středně velká akvária. Ve společenské nádrži by se měl kombinovat pouze s klidnými a mírumilovnými druhy, vhodný je také chov v druhové nádrži. Nádrž by měla být dobře osázená a hladina by měla být částečně zarostlá plovoucími rostlinami. Barvy čichavců zakrslých lépe vyniknou v nádrži s tmavým dnem. Vodu je nutno udržovat čistou a s minimem dusíkatých látek, důležitá je pravidelná částečná výměna vody. Doporučuje se i filtrace přes rašelinu. Ve znečištěné je vysoké riziko onemocnění.

Vyšlechtěné formy

Bylo vyšlechtěno několik barevných forem čichavců zakrslých. Neónové či modré formy mají výrazně zesílenou modrou barvu. Červená forma postrádá typické pruhování, boky těla jsou jednolitě červené. Existují i žlutohnědé a hnědočervené formy. Byly vyšlechtěny i ryby se závojovitě prodlouženými ploutvemi.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii