AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Číhalka pospolná
  • Latinský název
  • Atherix ibis

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Podtřída:křídlatí
Řád:dvoukřídlí
Podřád:krátkorozí
Rod:číhalka
Druh:číhalka pospolná

Stav ohrožení

  • Ohrožen

Facebook

Číhalka pospolná

Číhalka pospolná
(Atherix ibis)

Popis zvířete

Číhalka pospolná (Atherix ibis) je fascinující druh hmyzu patřící do řádu mouchy. Je to poměrně velký druh hmyzu, který se vyznačuje rozpětím křídel kolem 2,5 cm. Tento druh je rozšířený po celé Evropě a po Severní Africe.

Typickým znakem číhalky pospolné je její černá barva s bílými skvrnami na hřbetě. Tělo je pokryto krátkými, ale hustými chloupky. Křídla jsou průhledná s jemným vzorkem a jsou poměrně velká v porovnání s tělem. Zadeček je dlouhý a tenký, zakončený specifickými přívěsky, které slouží k přichycení k povrchu v době kladení vajíček.

Číhalka pospolná je vodní druh, což znamená, že většinu svého života tráví v blízkosti vodních toků. Vajíčka kladou samice do vody, kde se z nich líhnou larvy. Tyto larvy jsou přizpůsobeny vodnímu prostředí a tráví v něm většinu svého života, než se promění v dospělce. Dospělí jedinci jsou aktivní především za soumraku, kdy hledají potravu.

Potravou číhalky pospolné jsou především malé bezobratlé, které loví na hladině vody. Díky svým velkým, průhledným křídlům jsou schopny dlouhého letu a rychlého pohybu nad hladinou vody.

Číhalka pospolná je zajímavý druh hmyzu, který má své specifické místo v ekosystému vodních toků. I přes svou velikost a výrazný vzhled je však pro člověka naprosto neškodná. Je to skvělý příklad adaptace na specifické podmínky vodního prostředí a dokonalé symbiózy s tímto prostředím.