AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Čírka kaštanová
  • Latinský název
  • Anas castanea

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:vrubozobí
Čeleď:kachnovití
Rod:kachna
Druh:čírka kaštanová

Facebook

Čírka kaštanová

Čírka kaštanová
(Anas castanea)

Popis zvířete

Čírka kaštanová (Anas castanea), také známá jako kaštanová kachna, je jedinečné zvíře patřící do rodiny kachen (Anatidae). Je středně velká, se samci dosahujícími velikosti až 48-58 cm a samicemi o něco menšími. Toto zvíře, původem z Austrálie, je snadno rozpoznatelné díky svému jasně zbarvenému peří, které se liší mezi samci a samicemi. Samci mají hlavy a hrdla jasně kaštanově zbarvené, zatímco jejich těla jsou kombinací tmavě hnědé, černé a zlaté. Naopak samice jsou méně výrazné s matným hnědým peřím, které jim pomáhá lépe se maskovat v jejich přirozeném prostředí.

Čírka kaštanová má velmi silný zobák, který je adaptovaný pro filtrování potravy z vody, a to zejména vodní rostliny, semena, malé ryby a bezobratlé. Má také zvláštní "vrčící" hlas, který je znát hlavně během období páření.

Čírka kaštanová je stěhovavý druh, cestuje v malých skupinách a hnízdí převážně na zemi v husté vegetaci. Samice obvykle snáší 8-12 vajec, která inkubuje po dobu 26-30 dní. Mladé kachny jsou potom schopné opustit hnízdo během několika hodin po vylíhnutí.

Přestože je čírka kaštanová v některých oblastech běžná, její populace jsou ovlivněny ztrátou přirozeného prostředí a také lovem. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) ji proto klasifikuje jako druh málo dotčený, přičemž poznamenává potřebu dalšího sledování a ochrany jejího přirozeného prostředí, aby se zajistilo její přežití do budoucna.

V kterých českých ZOO je k vidění