AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Čmelák luční
  • Latinský název
  • Bombus pratorum

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Podtřída:křídlatí
Řád:blanokřídlí
Podřád:štíhlopasí
Čeleď:včelovití
Rod:čmelák
Druh:čmelák luční

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 9 do 17 mm

Facebook

Čmelák luční

Čmelák luční
(Bombus pratorum)

Popis zvířete

Čmelák luční, vědecky označovaný jako Bombus pratorum, je druh hmyzu patřící do čeledi včelovitých. Je to typický zástupce rodu Bombus, jehož představitelé jsou známí jako čmeláci. Tento druh je rozšířen především v Evropě a Asii, a to od Britských ostrovů až po Dálný východ.

Čmelák luční je jedním z menších druhů čmeláků, kdy dělnice dosahuje velikosti pouze 9 až 14 mm a královny až 16 mm. Vyznačuje se výraznými zbarveními, které zahrnují kombinaci černé, žluté a oranžové. Hlava a předohrudí jsou černé, zadeček je zbarven nápadně oranžově a mezi křídly je žlutý pruh. Křídla jsou průsvitná s lehkým načervenalým odstínem.

Druh Bombus pratorum je známý tím, že hnízdí jak na zemi, tak nad zemí, například v dutinách stromů nebo pod kůrou. Tyto čmeláky, jako většina ostatních druhů, tvoří kolonie s jednou královnou a mnoha dělnicemi. Kolonie jsou však poměrně malé, obvykle čítající méně než 100 jedinců.

Čmelák luční je významným opylovačem mnoha druhů rostlin. Jeho strava je založena především na nektaru a pylu. Je to jeden z prvních druhů čmeláků, který se objevuje na jaře, a proto hraje klíčovou roli v opylování jarních květin.

Jako mnoho jiných druhů čmeláků, i čmelák luční je ohrožen ztrátou přirozeného prostředí kvůli lidské činnosti. Jeho populace také trpí v důsledku používání pesticidů v zemědělství. Přesto se jedná o druh relativně odolný a schopný se přizpůsobit různým podmínkám, pokud jsou k dispozici vhodné zdroje potravy. V současné době není tento druh považován za ohrožený.