AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Čtverzubec fugu
  • Latinský název
  • Takifugu

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:paprskoploutví
Řád:čtverzubci
Čeleď:čtverzubcovití
Druh:čtverzubec fugu

Stav ohrožení

  • Ohrožen

Facebook

Čtverzubec fugu

Čtverzubec fugu
(Takifugu)

Popis zvířete

Čtverzubec fugu (Takifugu) je rod čtverzubce známý pod japonským názvem fugu (japonsky „říční prase“). Asi 25 druhů se vyskytuje po celém světě mezi 45° severní a 45° jižní šířky. Živí se mlži, planktonem a drobnými korýši. Při napadení zvětšují svůj objem a dravec, který se nenechá odstrašit, zahyne na otravu tetrodotoxinem, obsaženým hlavně v játrech, pohlavních orgánech a kůži.

Vysoká jedovatost ryby neodrazuje japonské labužníky, kteří oceňují zvláštní chuť způsobenou minimálním množstvím jedu v pokrmu. Připravovat tuto rybu mohou pouze licencovaní kuchaři, takže pokrmy podávané v restauracích jsou bezpečné. Každoročně nicméně zahyne několik lidí na otravu z neodborně připravené ryby nebo podcenění množství jedu ve vysoce jedovatých orgánech.

Tetrodotoxin působí postupné ochrnutí svalstva. Oběť otravy se udusí při plném vědomí. Není doposud znám protijed. Léčba otravy spočívá v umělém dýchání přístrojem, dokud nepominou účinky jedu. Jed je vytvářen bakteriemi Pseudomonas a také bakteriemi Vibrio fischeri, které kolonizují trávicí soustavu ryby. Ryba obsahuje smrtelnou dávku pro cca 30 lidí.

Z neznámé příčiny je genom čtverzubců vysoce kompaktní bez vmezeřených úseků a díky tomu byl u několika druhů již zmapován.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii

Podobná zvířata: