AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Cvrček domácí
  • Latinský název
  • Acheta domesticus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Podtřída:křídlatí
Řád:rovnokřídlí
Podřád:kobylky
Čeleď:cvrčkovití
Rod:cvrček
Druh:cvrček domácí

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 16 do 20 mm

Facebook

Cvrček domácí

Cvrček domácí
(Acheta domesticus)

Popis zvířete

Cvrček domácí (Acheta domesticus) je druh zvířete náležící do řádu Orthoptera, specificky do rodiny cvrčkovitých (Gryllidae). Je známý svým charakteristickým zvukem, který vydává pomocí svých křídel. Tento zvuk, známý jako "cvrčení", je jedním z nejznámějších zvuků přírody, a je vytvářen třením jednoho křídla o druhé. Cvrček domácí je malý a lehký hmyz, jehož délka těla se obvykle pohybuje mezi 15 a 21 mm, přičemž samice jsou obvykle větší než samci.

Barva těla může být různá, od světle hnědé až po černou. Tělo je pokryto chitinovým exoskeletem a má šest nohou, dvě tykadla a dva páry křídel, přičemž přední pár je obvykle pevnější a poskytuje ochranu měkčímu zadnímu páru. Cvrčci mají také zvláštní orgán zvaný tympanum, který jim umožňuje slyšet.

Cvrček domácí je všežravec, který se živí širokou škálou potravy, včetně rostlin, drobných bezobratlých a organického odpadu. Jsou noční zvířata a většinu dne tráví skrytí v úkrytech, jako jsou dutiny stromů, pod kameny nebo v zemi. Samci jsou velmi teritoriální a používají své cvrčení k odstrašení konkurentů a přilákání samic pro páření.

Cvrček domácí je také známý pro svůj životní cyklus, který zahrnuje tři stadia: vajíčko, nymfu a dospělce. Samice klade svá vajíčka do půdy, kde zůstávají po dobu dvou až tří týdnů, než se z nich vylíhnou malé nymfy. Tyto nymfy pak procházejí několika vývojovými stadii, která obvykle trvají asi 6 až 12 týdnů, než se stanou dospělými jedinci.

Pokud jde o význam cvrčka domácího pro člověka, je využíván v chovu pro krmivo jiných zvířat, v teráriích a akváriích. V některých kulturách jsou cvrčci také považováni za symbol štěstí a prosperitu.