AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Cvrček polní
  • Latinský název
  • Gryllus campestris

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Podtřída:křídlatí
Řád:rovnokřídlí
Podřád:kobylky
Čeleď:cvrčkovití
Rod:cvrček
Druh:cvrček polní

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 18 do 27 mm

Facebook

Cvrček polní

Cvrček polní
(Gryllus campestris)

Popis zvířete

Cvrček polní, vědecky známý jako Gryllus campestris, je fascinující druh zvířete, který patří do řádu Orthoptera a do rodiny cvrčkovitých. Toto malé hmyzí zvíře je známé po celém světě svým hlasitým zpěvem, který vydává třením předních křídel.

Cvrčci polní jsou malí až středně velcí, s délkou těla v průměru kolem 20 - 25 mm a hnědými až černými těly, která jsou lesklá a hladká. Mají dlouhé a úzké přední křídla, která jsou zvláště u samců rozvinutá a slouží k produkci zvuku, kterým lákají samičky k páření.

Tyto cvrčci mají silné zadní nohy, které jim umožňují skákat a rychle se pohybovat, stejně jako úzkou hlavu s výraznými, kulatými očima. Mají také dlouhé, tenké tykadla, které jsou citlivé na dotek a vibrace, což jim pomáhá detekovat hrozby a orientovat se ve svém okolí.

Cvrčci polní jsou převážně noční živočichové, kteří se během dne ukrývají v norách a vycházejí ven během noci, aby se živili. Jejich strava se skládá především z rostlinného materiálu, ale nevyhýbají se ani drobným bezobratlým. Kromě toho jsou také známí svým specifickým tahem na teplejší místa, který se projevuje především na podzim.

Cvrčci polní jsou často spojováni s příjemnými letními večery, kdy jejich zpěv naplňuje vzduch. Nicméně, přestože jsou považováni za nenápadné, hrají důležitou roli v ekosystému tím, že se podílejí na opylování rostlin a jsou také důležitou součástí potravního řetězce, kdy slouží jako potrava pro různé druhy ptáků a savců.