AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Cvrčivec révový
  • Latinský název
  • Oecanthus pellucens

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Podtřída:křídlatí
Řád:rovnokřídlí
Podřád:kobylky
Čeleď:cvrčkovití
Druh:cvrčivec révový

Facebook

Cvrčivec révový

Cvrčivec révový
(Oecanthus pellucens)

Popis zvířete

Cvrčivec révový (Oecanthus pellucens) je druh hmyzu patřící do řádu rovnokřídlí, který je hojně rozšířený v Evropě a Asii. Toto zvíře je známo podle svých jemných křídel, která jsou pokryta tenkými žilkami a odrážejí světlo, což jim dodává třpytivý a průhledný vzhled a odtud také jeho název. Cvrčivec révový je malý druh hmyzu, jeho tělo měří obvykle mezi 13 až 16 milimetry.

Jeho tělo je štíhlé a prodloužené, se zpeřenými tykadly, která mohou dosáhnout až dvakrát délky těla. Jeho tělo je zbarveno do zelených a hnědých odstínů, které se ideálně hodí k jeho přirozenému prostředí v listí a větvích stromů a keřů. Cvrčivec révový je aktivní během noci a je známý svým charakteristickým zvukem, který vydává třením křídel o sebe.

Tento druh hmyzu je významným predátorem malých hmyzích škůdců, jako jsou mšice a jiní drobní živočichové, a proto hraje klíčovou roli v přírodní kontrole škůdců. Samečci cvrčivci révoví vydávají zvuky především za účelem přilákání samic k páření. Životní cyklus cvrčivce révového zahrnuje stadia vajíčka, nymfy a dospělého jedince. Samice klade vajíčka do rostlinné tkáně, kde zůstávají během zimy a na jaře se z nich líhnou nymfy.

Cvrčivec révový je velmi odolný a přizpůsobivý druh, který může žít v různých podmínkách, včetně městských parků a zahrad. Přestože je tento hmyz malý a nenápadný, hraje důležitou roli v ekosystému a přispívá k udržení rovnováhy v přírodě.