AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Diplodocus

Známé také jako

  • seismosaurus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Třída:plazi
Nadrád:dinosauři
Řád:plazopánví
Podřád:sauropodomorpha
Čeleď:Diplodocidae
Rod:diplodocus
Druh:diplodocus

Facebook

Diplodocus

Diplodocus

Popis zvířete

Diplodocus je jedním z nejznámějších druhů dinosaurů, který patří do skupiny sauropodů. Tento obrovitý býložravec žil v období pozdní jury, před 150 až 156 miliony let. Jeho fosilie byly objeveny v sedimentech západní části Severní Ameriky, především v oblasti dnešních USA.

Diplodocus dosahoval průměrné délky kolem 25 metrů a hmotnosti přibližně 15 tun, i když některé exempláře mohly být i delší. Jeho velikost ho řadí mezi nejdelší suchozemská zvířata, která kdy žila. Jeho nejvýraznější charakteristikou byl dlouhý štíhlý krk a ještě delší ocas, který mohl být až dvakrát tak dlouhý jako jeho tělo.

Diplodocus měl malou hlavu s dlouhým, úzkým čelistí plným ostrých zubů, které byly určené k otrhávání jehličí a listů. Jeho oči a nosní otvory byly umístěny na vrcholu hlavy. Diplodocus měl také čtyři mohutné nohy s pěti prsty na každé noze, z nichž jeden prst na přední noze měl zahnutý dráp.

Diplodocus byl jedním z nejpomalejších dinosaurů. Jeho dlouhý krk mu umožňoval dosáhnout na vysoko rostoucí rostliny bez nutnosti pohybu těla. Jeho obranným mechanismem proti predátorům, jako byl například Allosaurus, byl pravděpodobně jeho dlouhý, bičovitý ocas, kterým by mohl udeřit s velkou silou a rychlostí.

Vědci stále diskutují o způsobu života Diplodocuse. Někteří se domnívají, že žil ve skupinách, zatímco jiní tvrdí, že byl samotář. Diplodocus byl pravděpodobně migrujícím dinosaurem, který putovat za potravou. Jeho dlouhý krk by mu mohl umožnit zůstat ponořený ve vodě a dýchat venkovní vzduch, zatímco jeho tělo by zůstalo chladné a skryté pod vodou.

Ačkoli je Diplodocus vyhynulý již před miliony let, jeho fosilie a další objevy nám poskytují cenný vhled do života dinosaurů a prehistorického světa.

Podobná zvířata: