AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Dudek
  • Latinský název
  • Upupa

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:srostloprstí
Čeleď:dudkovití
Rod:dudek
Druh:dudek

Facebook

Dudek

Dudek
(Upupa)

Seznam zvířat, patřících do skupiny Dudek Popis zvířete

Dudek (Upupa) je malé až středně velké zvíře patřící do čeledi Dudevítovitých. Tento pták dorůstá délky kolem 25-29 centimetrů, přičemž jeho váha se pohybuje okolo 46-89 gramů. Výrazným prvkem jeho vzhledu je dlouhý, tenký a mírně zahnutý zobák, který Dudek používá k vyhledávání potravy v půdě.

Dudci jsou nejznámější svými nápadnými pernatými chocholky na hlavě, které v případě nebezpečí nebo vzrušení roztáhnou a vytvoří tak výraznou korunu. Peří je obvykle zbarveno do různých odstínů hnědé a růžové, se zlatavými, černými a bílými pruhy na křídlech.

Dudci mají širokou paletu zvuků, které vydávají, avšak jejich typickým hlasem je hluboké a monotónní "pú pú pú". Tento zvuk je často slyšet na jaře během období hnízdění.

Ptáci tohoto druhu jsou rozšířeni v Evropě, Asii a Africe. Dudkům nejlépe vyhovují otevřené krajiny s dostatkem keřů a stromů, jako jsou louky, pastviny, vinice, sady, parky a zahrady.

Co se týče potravy, dudci jsou hmyzožraví. Živí se především různými druhy hmyzu, jako jsou brouci, mravenci, motýli, mouchy a další. Občas se můžou zaměřit i na drobné obratlovce, například na ještěřice nebo malé hady.

Hnízdí v dutinách stromů, kamklade 5-8 vajec. Inkubace trvá 15-16 dní a o mláďata se starají oba rodiče. Mláďata jsou zcela opeřena a schopna letu asi po 27-32 dnech po vylíhnutí.

Dudek je zvláštní v tom, že je jediným druhem v čeledi Dudevítovití. I přes své nápadné zbarvení a nezaměnitelný vzhled je však často obtížné ho spatřit, protože je poměrně plachý.

Podobná zvířata: