AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Duhovka
  • Latinský název
  • Melanotaenia splendida rubrostriata

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:paprskoploutví
Řád:gavúni
Čeleď:duhovkovití
Druh:duhovka

Facebook

Duhovka

Duhovka
(Melanotaenia splendida rubrostriata)

Popis zvířete

Duhovka je fascinující sladkovodní rybka, která pochází z druhu Melanotaenia splendida rubrostriata. Toto zvíře se vyznačuje svým nápadným vzhledem, který je zářivě barevný a skutečně připomíná duhu, odtud také název `duhovka`. Má dlouhé, útlé tělo dosahující délky mezi 7 až 10 centimetry a jemné, průsvitné ploutve.

Tělo duhovky je pokryto šupinami, které se mění z tmavě modré až do zářivě červené, s pruhy jasně oranžové a zlaté, což dává tělu duhový efekt. Tento úchvatný barevný obraz je ještě umocněn, když se světlo odráží od povrchu šupin.

Duhovky jsou známé svou aktivní a mírumilovnou povahou. Jsou skupinové ryby, což znamená, že preferují život ve velkých skupinách, kde mohou často vykazovat sociální chování. Jsou všežravé a jejich strava se skládá hlavně z malých bezobratlých, řas a jiných rostlin.

Duhovky jsou oblíbené jako akvarijní rybky pro svou odolnost a snadnou péči. Přestože jsou poměrně malé, vyžadují dostatek prostoru pro plavání a různé skrýše, kde se mohou ukrýt. Ideální teplota pro jejich chov je mezi 24 až 28 stupni Celsia a voda by měla být mírně kyselá až neutrální.

Mají také zajímavé rozmnožovací chování - samice klade vejce na rostliny a samci je následně oplodní. Po oplodnění samice vejce opustí a starání se o potomstvo je tedy na samotných rybkách. Po zhruba týdnu se z vajec líhnou malé rybky, které rychle rostou a dospívají.

Celkově je duhovka Melanotaenia splendida rubrostriata fascinující a krásná rybka, která přináší živé barvy a aktivitu do jakéhokoli akvária. Její péče je relativně jednoduchá, což ji činí ideální volbou pro začínající i zkušené akvaristy.

V kterých českých ZOO je k vidění