AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Flétňák černohrdlý
  • Latinský název
  • Cracticus nigrogularis

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:pěvci
Čeleď:flétňákovití
Rod:flétňák
Druh:flétňák černohrdlý

Facebook

Flétňák černohrdlý

Flétňák černohrdlý
(Cracticus nigrogularis)

Popis zvířete

Flétňák černohrdlý (Cracticus nigrogularis) je výrazně zbarvený pěvec, který patří do čeledi Artamidae, rozšířený zejména v Austrálii a Nové Guineji. Toto zvíře je známé svými výraznými černými a bílými zbarveními, s černými pruhy na hlavě a horní části těla, zatímco jeho spodní část je převážně bílá. Jeho nápadné hrdlo je také černé, odtud pochází jeho název.

Flétňák černohrdlý měří v průměru 28-32 cm v délce, s rozpětím křídel přibližně 34-42 cm a váží kolem 90-120 gramů. Samci jsou obecně větší než samice. Zobák tohoto ptáka je silný a špičatý, což mu pomáhá při lovu hmyzu, plazů a malých savců, na kterých se převážně živí.

Tento pták je velmi hlasitý a jeho zpěv je často slyšet na velké vzdálenosti. Má širokou škálu hlasových projevů, od melodických zvuků po ostré výkřiky. Zpívá hlavně ráno a večer, ale také během dne, když je obloha zatažená.

Flétňák černohrdlý je monogamní druh, který se páří jednou ročně, obvykle v období od srpna do prosince. Samice klade 3-5 vajec v hnízdě, které je často umístěno v dutinách stromů nebo větvích. Mláďata se líhnou po dobu 16-20 dnů a jsou krmena oběma rodiči.

Tento druh je obecně stálý, ale může se stěhovat na krátké vzdálenosti v závislosti na dostupnosti potravy a vody. Flétňák černohrdlý je obecně samotářský, ale může tvořit malé skupiny, zejména mimo období rozmnožování. I přes svou nápadnou zbarvení a hlasitý zpěv, je často těžké ho vidět, protože se skrývá v korunách stromů.

Podobná zvířata: