AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Gazela
  • Latinský název
  • Gazella

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:savci
Řád:sudokopytníci
Podřád:přežvýkavci
Čeleď:turovití
Podčeleď:antilopy
Rod:gazela
Druh:gazela

Facebook

Gazela

Gazela
(Gazella)

Seznam zvířat, patřících do skupiny Gazela Popis zvířete

Gazela je český rodový název pro jednoho z několika druhů sudokopytníků rodu Gazella.

Jsou to značně rychlá zvířata, která dokážou dosáhnout na větší vzdálenosti rychlosti i více než 80 km za hodinu. Většinou obývají africké pastviny a savany, několik druhů žije na území jihozápadní Asie. Jsou to převážně denní savci, kteří se živí téměř jakoukoliv dostupnou rostlinnou potravou - listy, trávou a jinými rostlinami. Dokáží vydržet poměrně dlouhé období bez vody, kterou z velké části získávají z potravy.

Gazely řadíme do řádu sudokopytníků (Artiodactyla) a čeledě turovitých (Bovidae). U klasifikace jednotlivých druhů a jejich poddruhů v dnešní době existuje několik spekulací. V současné době jsou díky lidské aktivitě vyhubeny tři druhy gazel: gazela červená, gazela arabská a gazela jemenská.

Gazely jsou štíhlá zvířata, která mají na dlouhých a tenkých končetinách sudý počet prstů zakončených kopyty. Častým znakem je tmavý pruh na bocích oddělující světlé břicho od tmavějšího hřbetu. Samci mají rohy, často velice dlouhé, prstencovité a zahnuté. Při útěku před predátory, kterými jsou převážně lvi a gepardi, provádějí gazely často velice vysoké výskoky do vzduchu, občas i kličkují. Zřejmě nejznámějším zástupcem je africká gazela Thomsonova (Gazella thomsonii), dnes zařazena do kategorie druhů závislých na ochraně.

Fosílie

Fosílie zástupců rodu Gazella byly v Eurasii a Africe nalezeny již z oddělení pliocénu a pleistocénu. Nejstarší evropská gazela byla G. borboniva, charakteristická svou malou velikostí a krátkými končetinami. Z Evropy gazely vymizely na počátku Doby ledové, ale přežily v Africe a na Středním východě.



Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii