AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Gazela dama světlá
  • Latinský název
  • Gazella dama ruficollis

Známé také jako

  • gazela dančí světlá
  • gazela světlá
  • gazela rudokrká
  • gazela červenokrká

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Třída:savci
Řád:sudokopytníci
Čeleď:turovití
Rod:gazela
Druh:gazela dama
Poddruh:gazela dama světlá

Facebook

Gazela dama světlá

Gazela dama světlá
(Gazella dama ruficollis)

Popis zvířete

Gazela dama světlá (Gazella dama ruficollis) je poddruh gazely dama a je jedním z největších druhů gazel. Toto elegantní a rychlé zvíře obývá široké spektrum prostředí od suchých pouští po trávníky a savany v subsaharské Africe. Samice a mláďata mají světlejší zbarvení, které jim pomáhá lépe se maskovat v suchých prostředích, zatímco samci mají těla pokrytá tmavším a výraznějším zbarvením.

Gazela dama světlá měří na výšku okolo 80 až 110 centimetrů a váží mezi 35 až 75 kilogramy. Mají dlouhé, tenké nohy a mohou dosahovat rychlosti až 70 kilometrů za hodinu, když jsou pronásledovány predátory. Jejich rohy, které jsou nejvýraznější u samců, se spirálovitě kroutí a mohou dosahovat délky až 35 centimetrů.

Gazela dama světlá je býložravec a její strava se skládá převážně z trav, listů a výhonků. Má vynikající zrak a sluch, které jí pomáhají vyhýbat se predátorům, jako jsou lvi, hyeny a gepardi. Její hlavní obranou strategií je rychlý únik, přičemž svou rychlost a agilitu využívá k tomu, aby zmátla a unikla svým predátorům.

Gazely dama světlé jsou denní zvířata a během nejteplejších částí dne preferují stín. Žijí v sociálních skupinách, které se obvykle skládají z jednoho dominantního samce a několika samic a mláďat. Samci jsou vysoce teritoriální a bojují o právo na páření se samicemi během období říje.

Stejně jako mnoho jiných druhů gazel, i gazela dama světlá čelí řadě hrozeb. Ztráta přirozeného prostředí a nelegální lov pro maso a kůži vedly k poklesu jejich populace. Gazela dama světlá je nyní uvedena na seznamu ohrožených druhů Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN).