AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Gazela dorkas
  • Latinský název
  • Gazella dorcas

Známé také jako

  • gazela Pelzelnova

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:savci
Řád:sudokopytníci
Čeleď:turovití
Rod:gazela
Druh:gazela dorkas

Facebook

Gazela dorkas

Gazela dorkas
(Gazella dorcas)

Popis zvířete

Gazela dorkas, známá také jako Gazella dorcas nebo dorcas gazela, je druh malé a elegantní antilopy, která se vyskytuje v pouštních a polopouštních oblastech severní Afriky a Blízkého východu. Gazela dorkas má jemnou stavbu těla s vysokými, štíhlými nohami a dlouhými rohy, které mohou dorůst až do délky 40 cm. Rohy jsou velmi tenké a mírně zakřivené dozadu a používají se k obraně proti predátorům.

Tato gazela je jednou z nejmenších gazel, přičemž dorůstá do výšky asi 55 až 65 cm v kohoutku a váží mezi 15 a 20 kilogramy. Její srst je obecně světle hnědá nebo písková, s bělavým břichem a pruhy na bocích. Oči jsou velké a tmavé s dlouhými řasami, které ji chrání před pískem v poušti.

Gazela dorkas je přizpůsobena životu v extrémních podmínkách, s dokonalou adaptací k suchým a horkým oblastem. Její potrava se skládá především z listů, květin, travin a kaktusů. Dokáže přežít bez přístupu k vodě dlouhou dobu, protože většinu potřebné vlhkosti získává z potravy.

Gazely dorkas jsou velmi rychlé a obratné zvíře, dokáží běžet rychlostí až 80 km/h a skákat do výšky přes 2 metry. Jsou to samotářská zvířata, která se obvykle pohybují v malých skupinách tvořených samicemi a jejich mláďaty, zatímco dospělí samci jsou většinou osamělí.

Tento druh gazely je ve volné přírodě ohrožený v důsledku lovu a ztráty přirozeného prostředí. Přestože je lov těchto zvířat v mnoha zemích nezákonný, stále jsou ohroženy kvůli ilegálnímu lovu pro maso a kůži. Gazela dorkas je chráněna v rámci Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin.