AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Gekon létavý
  • Latinský název
  • Ptychozoon kuhli

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:plazi
Řád:šupinatí
Čeleď:gekonovití
Rod:gekon
Druh:gekon létavý

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 18 do 20 cm

Facebook

Gekon létavý

Gekon létavý
(Ptychozoon kuhli)

Popis zvířete

Gekon létavý (Ptychozoon kuhli) je fascinující druh gekona, který je známý svými jedinečnými schopnostmi. Jeho původní domovinou jsou jihovýchodní části Asie, konkrétně Malajsie, Thajsko, Borneo, Sumatra a Filipíny. Tato stromová zvířata jsou noc a dospělí mohou dorůstat do délky až 20 centimetrů.

Gekon létavý je známý svým jedinečným vzhledem. Jeho tělo je pokryto tmavými a světlými skvrnami, které mu pomáhají maskovat se v jeho přirozeném prostředí. Na první pohled je nejvíce nápadný pro své `létající` schopnosti - má široké prsty na končetinách a záhyby kůže na těle, které mu dovolují klouzat vzduchem z jednoho stromu na druhý. Tyto `křídla` jsou ve skutečnosti pokožkové laloky na bocích těla a mezi jednotlivými prsty.

Další výraznou vlastností jsou jeho oči, které jsou velmi velké a kulaté s vertikálními zornicemi. Tyto oči jsou uzpůsobeny k nočnímu vidění. Gekon létavý má také dlouhý ocas, který mu pomáhá udržovat rovnováhu při pohybu po větvích. A když je v nebezpečí, gekon může tento ocas utrhnout, aby odlákal predátora.

Jeho strava je převážně hmyzí, ale občas se může přiklonit i k menším obratlovcům. Gekon létavý má také schopnost měnit barvu pokožky podle svého okolí, což mu umožňuje dokonale se maskovat.

Gekon létavý je skutečně fascinující tvor, který demonstruje neuvěřitelnou adaptabilitu a přizpůsobivost vůči svému prostředí. Jeho jedinečné přizpůsobení a schopnosti ho činí jedním z nejzajímavějších druhů gekonů vůbec.