AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Hadohlavec

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:paprskoploutví
Řád:ostnoploutví
Podřád:channoidei
Čeleď:hadohlavcovití
Druh:hadohlavec

Facebook

Hadohlavec

Hadohlavec

Seznam zvířat, patřících do skupiny Hadohlavec Popis zvířete

Hadohlavec, zvaný také stromový klokan, je charakteristickým zvířetem obývajícím deštné pralesy na východě Austrálie. Toto fascinující zvíře patří mezi vačnatce a je známé svým unikátním způsobem pohybu - je schopné skákat mezi stromy na vzdálenosti až devět metrů.

Hadohlavci jsou středně velká zvířata, jejichž délka těla se pohybuje mezi 48 až 68 centimetry a váha se může lišit mezi 9 až 14 kilogramy. Mají dlouhý ocas, který může dorůst až do délky jednoho metru a slouží jim jako protivaža při skákání po stromech. Tato zvířata mají také velmi silné zadní nohy, které jsou delší než nohy přední.

Hadohlavci jsou známí svým hedvábným kožichem, který může být v různých odstínech hnědé a šedé barvy. Jejich hlava je malá s velkýma očima a malými ušima. Unikátní je jejich čelist, která se může otevřít až do úhlu 180 stupňů, což je opravdu neobvyklé mezi savci.

Tato zvířata jsou většinou noční, tráví většinu dne odpočíváním a během noci se vydávají na lov. Jsou býložravci a jejich strava se skládá z listí, květin, plodů a výhonků.

Hadohlavci jsou známí svou plachostí a opatrností. Jsou to samotářská zvířata a většinu času tráví sami. Samice rodí obvykle jedno mládě za rok, které zůstává v její péči až do doby, než je schopné se o sebe postarat.

Hadohlavci jsou jedinečná zvířata s řadou zajímavých adaptací, které jim umožňují přežít v náročném prostředí deštných pralesů. I přes jejich unikátnost a krásu jsou však tyto druhy stále ohroženy ztrátou přirozeného prostředí a lovem. Je důležité, abychom si uvědomili, jak cenní jsou tito tvorové a jak důležité je chránit jejich přirozené prostředí.