AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Herkules antilský
  • Latinský název
  • Dynastes hercules

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Podtřída:křídlatí
Řád:brouci
Podřád:všežraví
Čeleď:vrubounovití
Rod:herkules
Druh:herkules antilský

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 55 do 180 mm

Facebook

Herkules antilský

Herkules antilský
(Dynastes hercules)

Popis zvířete

Herkules antilský, latinsky známý jako Dynastes hercules, je druh brouka z čeledi vrubounovitých. Je to jeden z největších známých druhů brouků s délkou těla až 17 centimetrů, včetně obrovských rohů samců, které mohou být delší než zbytek těla. Samice jsou obecně menší a nemají tak výrazné rohy.

Tento druh je rozšířený v tropických oblastech Jižní a Střední Ameriky, kde obývá deštné pralesy. Herkules antilský se živí především rostlinným materiálem, jako jsou ovoce, listy a květy, ale také dřevo a hnilobu.

Brouci jsou nejaktivnější v noci, kdy se vydávají na hledání potravy. Jsou známí svými silnými mandibulami, které dokážou přežvýkat i tvrdé rostlinné materiály. Jak název napovídá, samci jsou velmi silní a jsou známí tím, že se mezi sebou utkávají v bojích o přístup k samicím a potravě.

Vývojový cyklus Herkulesa antilského trvá dva až tři roky. Samice kladou vajíčka do dřeva nebo hniloby, kde se z nich líhnou larvy. Ty se pak živí dřevem nebo hnilobou, dokud se nepřemění v kuklu a nakonec v dospělého brouka.

Herkules antilský je velmi populární mezi sběrateli hmyzu a chovateli brouků díky své impozantní velikosti a atraktivnímu vzhledu. Je také symbolem síly a odolnosti v některých kulturách. Přestože nejsou považováni za ohrožený druh, jejich populace v některých oblastech klesají v důsledku ztráty přirozeného prostředí a nadměrného lovu.