AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Hlaváč dívčí
  • Latinský název
  • Valenciennea puellaris

Známé také jako

  • hlaváč oranžovoskvrnný

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:paprskoploutví
Podtřída:kostnatí
Řád:ostnoploutví
Čeleď:hlaváčovití
Druh:hlaváč dívčí

Váhy a míry

  • Délka:
  • do 18 cm

Facebook

Hlaváč dívčí

Hlaváč dívčí
(Valenciennea puellaris)

Popis zvířete

Hlaváč dívčí (Valenciennea puellaris) je okouzlující mořská ryba, která patří do čeledi gobiů. Tato ryba je obzvláště známá pro svůj jedinečný vzhled, který se velmi liší od zbytku své čeledi. Její přirozené prostředí se nachází v tropických vodách Tichého oceánu, konkrétně ve východní polovině, od Ryukyu Islands k severovýchodu Austrálie a Nové Kaledonie, na západ po Papuu Novou Guineu, včetně Šalamounových ostrovů.

Hlaváč dívčí je středně velká ryba, která dorůstá délky až 15 cm. Má dlouhé, úzké tělo pokryté jemnými šupinami a jeho základní barva je bílá s nápadnými modrými nebo fialovými pruhy, které se táhnou podél celého těla. Tyto pruhy jsou nejvýraznější na hlavě a hřbetní ploutvi, která je poměrně velká a nápadná.

Hlaváč dívčí má malou, úzkou hlavu se dvěma velkými očima a malými ústy. Přední partie těla je zvláště plochá, zatímco zadní konec těla je více zaoblený. Na všech ploutvích má průhlednou až světle modrou barvu. Díky svým barevným znakům je tato ryba velmi oblíbená v akvaristice.

Tato ryba je známá svým zajímavým chováním. Je velmi aktivní během dne, kdy se věnuje hledání potravy, přičemž se pohybuje především u dna, kde se živí malými korýši a dalšími bezobratlými. Je známo, že hlaváč dívčí dokáže prohrabávat písek pomocí svých úst a průdušnice, aby našel ukrytou potravu. Je to společenské zvíře, které se často vyskytuje v malých skupinách.

Hlaváč dívčí je také známý svou schopností adaptace. Dokáže se přizpůsobit různým podmínkám a prostředím, ačkoli preferuje teplé, tropické vody s mělkým dnem. V akváriích je tato ryba velmi oblíbená pro svůj atraktivní vzhled a zajímavé chování. Je však důležité zajistit jim dostatečně velké akvárium s dostatkem úkrytů a jemným pískem na dně. Hlaváč dívčí není agresivní druh, a proto se dobře snáší s ostatními rybami podobné velikosti a temperamentu.