AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Hoholka lední
  • Latinský název
  • Clangula hyemalis

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:vrubozobí
Čeleď:kachnovití
Rod:hoholka
Druh:hoholka lední

Facebook

Hoholka lední

Hoholka lední
(Clangula hyemalis)

Popis zvířete

Hoholka lední (Clangula hyemalis) je druh mořského ptáka, který patří mezi kachnovité. Tato kachna je středně velká, obvykle dosahuje délky 38 až 58 cm a váhy mezi 600 až 1,100 g. Tento druh je známý svým úchvatným vzhledem, který je obzvláště výrazný u samců. Samci mají bílé tělo, černou hlavu a krk, špičatý ocas a žlutou skvrnu na zobáku. Samice naopak mají tmavě hnědé tělo a světlejší břicho, jejich zobák je ve tmavě hnědé barvě s bílou špičkou.

Hoholky lední jsou známé svou mimoděk sociální povahou. Jsou to stěhovavé ptáky, kteří tráví léto v Arktidě a zimu na moři jihovýchodní Kanady, severovýchodních Spojených států, severozápadní Evropy a východní Asie. Jsou to skvělí plavci a potápěči, kteří dokážou ponořit až 55 metrů pod hladinu vody na dobu až 2 minut v hledání potravy.

Jedná se o všežravce, kteří se živí především rybami, korýši a mlži, ale během hnízdní sezóny také konzumují rostlinnou potravu. Samice snášejí 5 až 9 vajec, která inkubují po dobu 24 až 30 dnů. Mladí ptáci opouštějí hnízdo krátce po vylíhnutí a matka je chrání a vede k potravě.

Hoholky lední jsou ohroženy kvůli ztrátě jejich přirozeného prostředí. Globální oteplování a tání ledovců silně ovlivňuje jejich přirozené prostředí a hnízdní oblasti. Současný počet populace se odhaduje na 3-4 miliony jedinců. Jsou chráněny mezinárodními dohodami a zákony, které se snaží zajistit jejich přežití.