AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Hrobařík obecný
  • Latinský název
  • Nicrophorus vespillo

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Podtřída:křídlatí
Řád:brouci
Podřád:všežraví
Čeleď:hrobaříkovití
Rod:hrobařík
Druh:hrobařík obecný

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 12 do 22 mm

Stav ohrožení

  • Neohrožen

Facebook

Hrobařík obecný

Hrobařík obecný
(Nicrophorus vespillo)

Popis zvířete

Hrobařík obecný (Nicrophorus vespillo), někdy také nazýván pohřebník, je druhem brouka patřícím do čeledi vrubounovitých. Tento druh se vyznačuje velmi zajímavým a specifickým způsobem života. Svým názvem "hrobařík" si vysloužil díky tomu, že se živí mrtvými zvířaty, která sám zakopává do země.

Hrobařík obecný je malý brouk dosahující délky 12 až 20 milimetrů. Jeho tělo je černé barvy s červenými skvrnami na krovkách a na konci zadečku. Na hlavě se nacházejí dva páry antén, které mu umožňují detekovat pach mrtvých zvířat na velkou vzdálenost.

Jeho způsob života je velice specifický. Když najde mrtvé malé zvíře, například ptáka nebo myš, začne ho zakopávat do země. To dělá tím, že pod něj postupně odkopává zeminu. Proces může trvat i několik hodin. Jakmile je zvíře zcela zakopáno, hrobařík do něj naklade vajíčka.

Larvy, které se z vajíček vyklubou, se živí tímto mrtvým zvířetem. Hrobařík obecný se tak stará o své potomstvo tím, že jim poskytuje potravu a zároveň je chrání před predátory tím, že je ukryje pod zemí.

Hrobařík obecný je rozšířený po celé Evropě a Asii. Nejčastěji ho najdeme v lesích a na loukách. Přes den se skrývá pod kameny nebo v dutinách stromů, aktivní je především v noci.

I přes svůj poněkud morbidní způsob života hraje hrobařík obecný důležitou roli v ekosystému. Pomáhá udržovat rovnováhu tím, že odstraňuje mrtvá zvířata a tím omezuje šíření chorob. Je také důležitým článkem v potravním řetězci, kde slouží jako potrava pro různé druhy ptáků a plazů.

Podobná zvířata: