AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Hroznýš královský
  • Latinský název
  • Boa constrictor

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:plazi
Řád:šupinatí
Podřád:hadi
Čeleď:hroznýšovití
Rod:hroznýš
Druh:hroznýš královský

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 2,5 do 3 m

Biologická data

  • Délka březosti:
  • od 120 do 200 dnů
  • Počet mláďat:
  • 10 - 50

Facebook

Hroznýš královský

Hroznýš královský
(Boa constrictor)

Popis zvířete

Hroznýš královský (Boa constrictor) je had z čeledi hroznýšovitých.

Popis

Charakteristickým znakem je silná, trojúhelníková hlava, výrazně oddělená od mohutného těla. Zbarvení hroznýšů královských sahá od červenohnědé přes červenošedou, až po žlutavé, oranžové, nebo tmavohnědé odstíny. Kresba na zádech je tvořena tmavými a světlými skvrnami, které mohou mít směrem k ocasu barvu oranžovo-červenou. Od špičky tlamy až ke krku se táhne tmavý pruh, na břišní straně je zbarvení tmavě krémové. Hroznýš královský dorůstá v zajetí do 2,5 - 3 metrů.

Chov v zajetí

Nejvhodnější je terárium s různými teplotami s nejchladnějším koutem někde na zemi, s teplotou kolem 22 °C, další místa by měla mít možnost vyhřátí až na 35 °C. Vhodné je mírné snížení teploty v noci o 3 - 8 °C. Teplota by však neměla klesnout pod 20 °C. Velikost terária volíme úměrnou velikosti chovaného hada, pro dospělého jedince by však nemělo být menší, než 180 × 90 × 90 cm.

Odchov hroznýše královského v teráriu je dnes již vcelku běžnou záležitostí. V přírodě se páří převážně na jaře, v zajetí však dobu páření ovlivňují určité specifické, chovatelské podmínky a tak se v teráriích začínají většinou pářit už na podzim. Živě narozená, asi 40 cm dlouhá mláďata (bývá jich podle velikosti a stáří samice od 10 - 50 ks), narozená po zhruba 120 - 200 denní březosti, jsou velice krásná a roztomilá. Do čtrnácti dnů po narození se zpravidla poprvé svlékají a začínají lovit malé myši.

Potrava

Potravu volíme úměrně k velikosti mláďat, z myší na potkany můžeme přejít již před dosažením jednoho metru délky. S potravou nebývají většinou problémy. Hroznýši královští jsou velice žraví a musí se spíše usměrňovat kvůli obezitě, ke které mají (tak jako i někteří jiní hroznýšovití) sklony.

Podle velikosti dáváme malé, až středně velké myši a potkany, také holuby, nebo kuřata. Někteří jedinci upřednostňují převážně ptáky před savci a s chutí přijímají hlavně malá kuřata. Kořist zabíjejí tak jako všichni škrtiči zardoušením, a polykají jí od hlavy a vcelku.Hroznýši patří k velkým škrtičům,kteří usmrcují svou kořist udušením.Polikají ji v celku a pak ji celou řadu dní tráví.Díky speciálně uzpůsobeným čelistem dokážou široce roztáhnout tlamu.Pozřou-li opravdu veliké sousto,například celou kapybaru,je pohlcený živočich jasně patrný jako hrbol postupně se pohybující v tělě hada.



Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii

V kterých českých ZOO je k vidění