AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Hroznýšek turecký
  • Latinský název
  • Eryx jaculus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:plazi
Řád:šupinatí
Podřád:hadi
Čeleď:hroznýšovití
Rod:hroznýšek
Druh:hroznýšek turecký

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 50 do 80 cm

Facebook

Hroznýšek turecký

Hroznýšek turecký
(Eryx jaculus)

Popis zvířete

Hroznýšek turecký (Eryx jaculus) je malý, ale nápadný druh hada, který se vyskytuje v široké oblasti, zahrnující Střední Asii, Přední Orient a východní Evropu. Toto zvíře náleží do čeledi hroznýšovitých a je známé svou unikátní barvou, která se může lišit od světle hnědé až po tmavě hnědočernou, a svým zářezem svislého tvaru na zadní straně hlavy.

Hroznýšek turecký dorůstá délky až 80 cm, ale většina jedinců je menší, kolem 50 cm. Tělo tohoto hada je robustní a hladké, s krátkým, širokým a plochým čelem. V porovnání s ostatními hady je hroznýšek turecký poměrně těžký a má velkou hlavu.

Je to noční zvíře, které se během dne skrývá pod kameny nebo v podzemních norách, kde hledá chládek před horkým sluncem. Jeho potravou jsou hlavně malí savci, jako jsou myši a potkani, ale také se živí ještěrka a ptáky, které dokáže ulovit díky svým silným a pružným svalům.

Hroznýšek turecký je vejcorodý had. Samice tedy klade vejce, z nichž se po několika týdnech líhnou mláďata. Páření probíhá v průběhu jara a samice klade až 15 vajec, která jsou uložena v bezpečí pod kameny nebo v norách.

Tento druh hada je v některých oblastech ohrožený, především kvůli ztrátě přirozeného prostředí a nadměrnému lovu. Přestože je hroznýšek turecký jedovatý, jeho jed není pro člověka smrtelný. Jeho kousnutí však může způsobit bolest a otoky.