AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Hulman stříbrný
  • Latinský název
  • Trachypithecus cristatus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:savci
Nadrád:placentálové
Řád:primáti
Podřád:vyšší primáti
Čeleď:kočkodanovití
Rod:hulman
Druh:hulman stříbrný

Facebook

Hulman stříbrný

Hulman stříbrný
(Trachypithecus cristatus)

Popis zvířete

Hulman stříbrný (Trachypithecus cristatus), známý také jako stříbrný langur, je druh opice náležící do čeledi kočkodanovitých. Tato zdánlivě zářivě stříbrná opice je původem z jihovýchodní Asie, konkrétně z regionů Malajsie, Indonésie, Thajska a Myanmaru, kde obývá především mangrovy, močály a tropické deštné pralesy.

Hulman stříbrný je menší druh opice, který dosahuje délky těla 50-75 cm a váhy mezi 5 a 7 kg. Charakteristickým znakem tohoto druhu je jeho krásné, dlouhé, stříbrné až šedobílé srsti, které je na světlejší straně na břiše a obličeji a tmavší na zádech. Na čele mají tito primáti nápadný hřeben z hustých vlasů, který se zvedá vzhůru, od čehož pochází jejich druhové jméno "cristatus", což znamená "oceňovaný". Jejich obličej je černý s velkýma tmavýma očima a malými ušima.

Stříbrní hulmani jsou vysoce sociální zvířata, kteří žijí v skupinách o velikosti 10 až 30 jedinců, zahrnující dominantního samce, několik samic a jejich mláďat. Jsou to denní zvířata, která tráví většinu dne hledáním potravy, jako jsou listy, květiny, ovoce a semena, a odpočíváním ve vysokých korunách stromů.

Stejně jako většina primátů, hulman stříbrný je inteligentní a komunikativní, s komplexním repertoárem zvuků, gest a tvářových výrazů, které používají k vyjádření svých emocí a k sociální interakci.

Přestože nejsou přímo ohroženi vyhynutím, populace hulmanů stříbrných se snižuje kvůli ztrátě přirozeného prostředí, pytláctví a obchodu s divokou zvěří. Jsou proto chráněni v mnoha národních parcích a rezervacích po celém svém areálu rozšíření.

V kterých českých ZOO je k vidění