AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Jasoň červenooký
  • Latinský název
  • Parnassius apollo

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Řád:motýli
Čeleď:otakárkovití
Rod:jasoň
Druh:jasoň červenooký

Váhy a míry

  • Rozpětí křídel:
  • od 7 do 8,4 cm

Stav ohrožení

  • Ohrožen

Facebook

Jasoň červenooký

Jasoň červenooký
(Parnassius apollo)

Popis zvířete

Jasoň červenooký (Parnassius apollo) je druh motýla, který patří do rodiny otakárkovitých (Papilionidae). Tento motýl je jedním z nejznámějších a největších druhů motýlů, které lze najít v Evropě, dosahující v rozpětí křídel až 90 milimetrů.

Jeho vědecké jméno, Parnassius apollo, je odvozeno z řecké mytologie, kde Parnassius byla hora posvěcená bohu umění, hudby a poezie, Apollónovi, což odráží krásu a eleganci tohoto motýla.

Jasoň červenooký je snadno rozpoznatelný díky své bílé až smetanově bílé barvě křídel, které jsou zdobeny černými skvrnami a červenými okraji. Na zadních křídlech má motýl také dvě velké oční skvrny, které jsou obklopeny černou barvou a mají malé bílé středy - odtud pochází jeho jméno "červenooký".

Tento druh motýla preferuje horské oblasti a louky, kde se jeho larvy živí různými druhy rostlin, včetně stonků. Jasoň červenooký je také známý svým pomalým a plachtivým letem, který je pro něj typický.

Bohužel, jasoň červenooký je v současnosti považován za ohrožený druh v některých částech Evropy. Tento pokles je způsoben především ztrátou přirozeného prostředí a nadměrným sběrem pro sběratelské účely.

Hlavní sezóna pro tohoto motýla je od července do srpna, kdy se líhnou z kokonů a začnou svůj krátký, avšak nádherný život. Jasoň červenooký je skutečně fascinující stvoření, jehož krása a jedinečnost je zdrojem obdivu a inspirace pro mnoho lidí po celém světě.