AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Jelen sika vietnamský
  • Latinský název
  • Cervus nippon pseudaxis

Známé také jako

  • sika vietnamský

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:savci
Řád:sudokopytníci
Čeleď:jelenovití
Druh:jelen sika
Poddruh:jelen sika vietnamský

Facebook

Jelen sika vietnamský

Jelen sika vietnamský
(Cervus nippon pseudaxis)

Popis zvířete

Jelen sika vietnamský, vědecky označovaný jako Cervus nippon pseudaxis, je poddruh jelena sika, který pochází z jihovýchodní Asie a je především původním obyvatelem Vietnamu a jižní Číny. Typickým znakem je jeho kompaktní tělo, krátké, ale silné končetiny a hnědavé zbarvení s bílým skvrněním na bocích a hřbetě. Samci jsou výrazně větší než samice a často se vyznačují výraznějším skvrněním.

Jeho rohy jsou v průměru dlouhé 50-80 cm a mají tendenci se směrem nahoru zakřivovat. Skvrny na těle bývají lépe patrné v létě, zatímco v zimě zbarvení ztmavne, aby se lépe splynulo s okolním prostředím. Má krátký ocas, který je na spodní straně bílý. Hmotnost dospělého samce se pohybuje mezi 70 až 110 kg, zatímco samice jsou lehčí s váhou mezi 40 až 70 kg.

Jelen sika vietnamský je býložravec, který se živí širokou škálou rostlin, včetně trávy, listů, výhonků a korýšů. Většinu času tráví ve skupinách, které se mohou pohybovat od malých rodinných jednotek až po velké stáda s několika desítkami jedinců. Tito jeleni jsou aktivní především za svítání a na soumraku, kdy se vydávají na pastvu.

Jelen sika vietnamský je známý svou schopností přizpůsobit se různým typům prostředí, ať už se jedná o husté deštné pralesy, horské oblasti nebo otevřené pastviny. Přesto je tento druh ohrožený kvůli úbytku přirozeného prostředí a především kvůli lovu pro maso a trofeje. V současné době probíhají snahy o jeho ochranu a obnovu populace v některých oblastech.

V kterých českých ZOO je k vidění