AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Jeřábek lesní
  • Latinský název
  • Bonasa bonasie

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:hrabaví
Čeleď:tetřevovití
Rod:jeřábek
Druh:jeřábek lesní

Facebook

Jeřábek lesní

Jeřábek lesní
(Bonasa bonasie)

Popis zvířete

Jeřábek lesní (Bonasa bonasus), někdy také nazývaný bonasa, je nepřehlédnutelný středně velký pták, který je součástí čeledi bažantovitých. Pochází z oblasti severní Evropy a Asie, konkrétně z lesních a nízkých horských oblastí. Dospělí jedinci měří na délku zhruba 40 až 55 cm a váží přibližně 500 až 1000 gramů.

Jeřábek lesní je okázale zbarvený pták s převážně šedohnědým peřím, které je hustě skvrnité a pruhované. Samec má na svrchu hlavy červenou čepičku, kterou vytvářejí nahé kůžové laloky, zatímco samice je o něco menší a méně nápadná s hnědým peřím. Má také velká zaoblená křídla a krátký ocas se širokými šedými a černými pruhy.

Jeřábkové lesní jsou všežravci a jejich strava se skládá z různých semen, bobulí, listů, hmyzu a malých bezobratlých. Hnízdí na zemi, kde samice klade v průměru 6 až 10 vajec. Ta jsou pak po dobu 24 až 26 dnů inkubována, což je většinou úkolem samice, zatímco samec střeží teritorium.

Tyto ptáky lze často spatřit při páření, kde samec provádí komplexní rituál, který zahrnuje zpěv, třesení křídel a exponování svého výrazně zbarveného ocasu. Tento párící tanec je velmi charakteristický a atraktivní.

Jeřábek lesní je známý svou plachostí a zdrženlivostí. Ačkoli může být v některých oblastech hojný, jeho skrytý životní styl a efektivní krycí zbarvení znamenají, že je často těžké jej pozorovat. Je také velmi teritoriální a střeží svůj prostor před jinými samci.

Přestože jeřábek lesní nemá v současnosti status ohroženého druhu, jeho populace je v některých oblastech kvůli ztrátě přirozeného prostředí a lovu na poklesu. Úsilí o ochranu jeřábka lesního se proto soustřeďuje na zachování jeho přirozeného prostředí a regulaci lovu.