AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Jespák bojovný
  • Latinský název
  • Philomachus pugnax

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:dlouhokřídlí
Čeleď:slukovití
Rod:jespák
Druh:jespák bojovný

Mapa výskytu

vyskyt

Facebook

Jespák bojovný

Jespák bojovný
(Philomachus pugnax)

Popis zvířete

Jespák bojovný, vědecky nazývaný Philomachus pugnax, je krásné a fascinující ptáčí druh, který náleží do čeledi bekasovitých. Tento druh je známý svým atraktivním vzhledem a jedinečnými chováními projevujícími se zejména v období rozmnožování.

Jespák bojovný je středně velký pták s tělesnou délkou mez 28 až 31 cm a váhou mezi 85 až 170 gramy. Přední strana těla je zbarvena v odstínech hnědé až rezavé barvy, zatímco zadní strana je spíše šedá. Samci se během období námluv vyznačují nápadnými chocholky na hlavě a bohatě zdobeným peřím na krku.

Tento druh je známý svou agresivitou, zejména během období páření, kdy samci provádějí dramatické rituály s cílem získat pozornost samic. Tyto rituály zahrnují bojové postoje, skákání a zpěv, což je pravděpodobně důvod, proč je tento druh nazýván "bojovný".

Jespák bojovný je tažný pták, který tráví léto v severních oblastech Evropy a Asie, kde se rozmnožuje. V zimě migruje do teplejších oblastí, jako jsou jižní Evropa, Asie a dokonce až do Afriky. Jeho přirozeným prostředím jsou mokřady, bažiny a rašeliniště. Je všežravý, stravu tvoří hmyz, ryby, malí obratlovci, ale také rostlinná potrava.

Bohužel, populace jespáka bojovného je v posledních letech na ústupu, především kvůli ztrátě přirozeného životního prostředí. Tento druh je proto v mnoha zemích chráněn.

V kterých českých ZOO je k vidění