AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Jespák křivozobý
  • Latinský název
  • Calidris ferruginea

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:dlouhokřídlí
Čeleď:slukovití
Rod:jespák
Druh:jespák křivozobý

Facebook

Jespák křivozobý

Jespák křivozobý
(Calidris ferruginea)

Popis zvířete

Jespák křivozobý (Calidris ferruginea) je druh ptáka, který patří do čeledi slukovitých. Jejich domovem jsou oblasti arktické tundry, kde hnízdí v krajině poseté mokřadními tůněmi, a migrují na jih do téměř všech pobřežních oblastí světa v zimě.

Jespák křivozobý je středně velký bahňák s délkou těla kolem 21 centimetrů. Je charakteristický svým dlouhým, mírně dolů zahnutým zobákem, který mu také dal jeho jméno. Má dlouhé nohy, které jsou na konci vybaveny malými plováky.

Zbarvení je v létě na hřbetě, krku a hlavě rezavohnědé s tmavými skvrnami. Břicho a spodek těla jsou bílé. V zimě je peří na hřbetě šedé a břicho zůstává bílé. Má také bílý pruh na křídlech, který je dobře viditelný za letu.

Jespák křivozobý se živí především hmyzem, pavouky, malými korýši a dalším drobným bezobratlým živočichům, které získává z mělkých vodních ploch nebo mokrého bahna.

Samice klade obvykle čtyři vejce do hnízda vyhloubeného v zemi, které jsou pak oba rodiče střídavě inkubují po dobu 20-22 dnů. Mláďata jsou po vylíhnutí schopna sama se živit a rodiče je chrání.

Tento druh je předmětem mezinárodní ochrany, protože populace jespáků křivozobých klesá v důsledku ztráty přirozených stanovišť kvůli lidské činnosti. Jsou také ohroženi lovem během migrace.