AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Jespák malý
  • Latinský název
  • Calidris minuta

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:dlouhokřídlí
Čeleď:slukovití
Rod:jespák
Druh:jespák malý

Facebook

Jespák malý

Jespák malý
(Calidris minuta)

Popis zvířete

Jespák malý (Calidris minuta) je malý druh vodního ptáka, který patří do čeledi slukovitých. Dospělý jedinec dorůstá velikosti asi 13-15 cm, s rozpětím křídel okolo 28-30 cm. Jeho tělo je kompaktní s krátkým, černým zobákem a krátkými nohami, které jsou také černé.

V létě je jeho opeření na hřbetě hnědé s výrazným vzorem, břicho a hrudník jsou světlejší, bílé. Křídla mají bílé okraje. V zimě je jeho peří méně výrazné, s horními partiemi šedě hnědé barvy a světlým břichem. Jeho oči jsou obklopeny bílým proužkem, který kontrastuje s tmavým zobákem a očima.

Jespák malý je dálkový tažný pták. Hnízdí na severu Evropy a Asie, přičemž zimy tráví v jižnějších oblastech, jako je jižní Evropa, Afrika, jižní Asie a Austrálie. Živí se především hmyzem, malými korýši a jinými bezobratlými živočichy, které hledá na mělkých místech vodních ploch.

Tento druh je známý svou rychlou a obratnou letkou. Často se shlukuje do velkých hejn, kde společně hledají potravu na březích jezer a moří. Je poměrně plachý a při nejmenším náznaku nebezpečí okamžitě vzlije do vzduchu.

Přestože je jespák malý poměrně hojný a jeho populace je stabilní, čelí několika hrozbám. Patří sem ztráta přirozeného prostředí kvůli urbanizaci a změnám v zemědělství, stejně jako znečištění a narušování jeho stanovišť.