AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Jespák mořský
  • Latinský název
  • Calidris maritima

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:dlouhokřídlí
Čeleď:slukovití
Rod:jespák
Druh:jespák mořský

Mapa výskytu

vyskyt

Facebook

Jespák mořský

Jespák mořský
(Calidris maritima)

Popis zvířete

Jespák mořský (Calidris maritima) je druh ptáka, který patří do čeledi slukovitých (Scolopacidae). Je to malý až středně velký pták s štíhlým tělem, který má průměrnou délku kolem 20 až 23 centimetrů a dosahuje hmotnosti mezi 50 až 85 gramy. Má černé peří na zádech, které je při letu viditelné a bílé peří na břiše. Nápadnou znakem je také jeho dlouhý a rovný zobák, který je na konci mírně zahnutý vzhůru a který používá k hledání potravy v bahně a písku.

Křídla jesďáka mořského jsou štíhlá a dlouhá, což mu umožňuje rychlý a přímý let. Jeho oči jsou malé a černé. Nohy tohoto ptáka jsou krátké a silné, což mu umožňuje pohybovat se po pevné zemi i ve vodě. Peří jesďáka mořského je odolné vůči vodě a pomáhá mu udržovat tělesnou teplotu v chladném a vlhkém prostředí, ve kterém často žije.

Jespák mořský je považován za tažného ptáka, který pravidelně migruje na velké vzdálenosti. Jeho typickými stanovišti jsou mořské pobřeží, zátoky a ústí řek. Stravuje se převážně bezobratlými, které loví v mělké vodě nebo v bahně.

Jeho hnízdní období začíná v květnu a končí v červenci. Samice klade obvykle 4 vejce, která jsou pečlivě inkubována oběma rodiči. Mláďata jsou schopna opustit hnízdo krátce po vylíhnutí a rodiče je krmí a chrání, dokud nejsou schopna samostatného života.

Jespák mořský je známý tím, že je velmi hlučný, zejména během období rozmnožování, kdy vydává charakteristické volání, které je slyšet na velkou vzdálenost. Je také známý svou schopností přizpůsobovat se různým životním podmínkám, což mu umožňuje přežít v různých klimatických podmínkách.