AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Jespák písečný
  • Latinský název
  • Calidris alba

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:dlouhokřídlí
Čeleď:slukovití
Rod:jespák
Druh:jespák písečný

Facebook

Jespák písečný

Jespák písečný
(Calidris alba)

Popis zvířete

Jespák písečný (Calidris alba) je menší druh brodivého ptáka, který patří do čeledi slukovitých. Tento pták dorůstá délky od 18 do 20 centimetrů a váží přibližně 40 až 100 gramů. Jeho rozpětí křídel činí 35 až 40 centimetrů. Je charakteristický svým šedobílým peřím, které je na hřbetě tmavší a na břiše světlejší. Tato barva peří mu umožňuje skvěle se maskovat na písečných březích.

Jespák písečný má dlouhý, tenký zobák, kterýmu pomáhá při hledání potravy. Těší se hlavně měkkýšům, korýšům, hmyzu a dalším malým živočichům, které vyhledává na písečných plážích a v mělkých vodách.

Jde o tažný druh, který hnízdí v tundře severní Evropy, Asie a Severní Ameriky. V zimě pak migruje do teplých oblastí jižní Evropy, Afriky, Asie, Austrálie a Jižní Ameriky. V České republice se objevuje především na podzim při tahu na zimoviště, ale jeho výskyt není pravidelný.

Jespák písečný je známý svým rychlým a obratným letem. Přestože je poměrně plachý, často se zdržuje v blízkosti lidí na frekventovaných plážích. Jeho hnízdo je jednoduchá prohlubeň v zemi, kam samice klade 3 až 4 vejce. Ta jsou pak inkubována oběma rodiči po dobu 21 až 31 dnů.

Pokud jde o jeho populaci, nejedná se o ohrožený druh. Avšak i tak je důležité chránit jeho přirozené prostředí, zejména pláže a pobřežní oblasti, kde hledá potravu a hnízdí. Jedná se o atraktivního a zajímavého ptáka, který je symbolem přímořských oblastí a představuje důležitou součást ekosystému.