AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Jespák plavý
  • Latinský název
  • Tryngites subruficollis

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:dlouhokřídlí
Čeleď:slukovití
Rod:jespák
Druh:jespák plavý

Facebook

Jespák plavý

Jespák plavý
(Tryngites subruficollis)

Popis zvířete

Jespák plavý (Tryngites subruficollis) je měkký, středně velký pták patřící do čeledi slukovitých. Jeho tělo měří v průměru 15 až 18 centimetrů a váží okolo 50 gramů. Má kompaktní tělo s dlouhými křídly a dlouhým zobákem, což mu umožňuje hledat potravu ve vlhkých, bahenních prostředích.

Jeho peří má nádherné zlatavě hnědé a světle modré odstíny, které kontrastují s bílými pruhy na křídlech a ocasu. Břicho je světlejší, téměř bílé. Samci jsou obecně barevnější než samice, které jsou spíše hnědé a méně kontrastní.

Jespák plavý je tažný pták, který stráví většinu roku migrující mezi Severní Amerikou a Jižní Amerikou. Jeho migrační cesta je jednou z nejdelších mezi všemi druhy ptáků, někdy překročí i 15 000 kilometrů.

Co se týče potravy, jespák plavý je všežravý, ale preferuje hmyz, malé korýše a semena rostlin. Jeho dlouhý zobák mu umožňuje sondovat do bahna a písku na březích vodních těles a mokřadů, kde hledá potravu.

Jespák plavý je známý svým jedinečným hlasem, který vydává zejména během námluv a hnízdění. Jeho zpěv je melodický a zvučný, často opakovaný v noci, kdy je nejaktivnější.

Co se týče rozmnožování, samice snáší 3 až 5 vajec, která jsou inkubována po dobu asi tří týdnů. Mláďata jsou schopna létat po dalších třech týdnech.

Je důležité poznamenat, že i když jespák plavý není momentálně považován za ohrožený druh, jeho populace je na ústupu v důsledku ztráty přirozených stanovišť, globálního oteplování a migrace člověkem ovlivněných oblastí. Proto je důležité usilovat o jeho ochranu a zachování.