AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Jespák rudohrdlý
  • Latinský název
  • Calidris ruficollis

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:dlouhokřídlí
Čeleď:slukovití
Rod:jespák
Druh:jespák rudohrdlý

Facebook

Jespák rudohrdlý

Jespák rudohrdlý
(Calidris ruficollis)

Popis zvířete

Jespák rudohrdlý (Calidris ruficollis) je malý, jedinečný druh ptáka patřící do čeledi slukovitých (Scolopacidae). Toto zvíře je lehce rozpoznatelné díky svému charakteristickému rudému hrdlu a světle šedému peří na těle, které kontrastuje s tmavými křídly. Tento pták je dlouhý asi 13 až 16 cm a váží přibližně 23 až 63 gramů. Má dlouhé, štíhlé nohy a zobák, který používá k hledání potravy v bahně a písku.

Jespák rudohrdlý je tažný pták, který pravidelně migruje na velké vzdálenosti mezi hnízdišti v tundře severní Asie a přezimovacími oblastmi v Austrálii a jihovýchodní Asii. Jeho migrační trasa je známá jako Východoasijsko-australská letová cesta, která je jednou z nejobtížnějších a nejdéle migračních tras na světě.

Tento pták se živí různými druhy bezobratlých, včetně hmyzu, korýšů a malých měkkýšů, které sbírá z povrchu vody nebo z bahna. Jeho potrava závisí na dostupnosti zdrojů v různých obdobích roku a migračních oblastích.

Jespák rudohrdlý je známý svou hlasitou, pronikavou zpěvem, který je často slyšet během jeho nočních migrací. Během hnízdění se samci snaží zaujmout samice svými komplexními zpěvy a letovými displeji.

Stav populace jespaáka rudohrdlého je momentálně považován za stabilní, ačkoli je stále ohrožen ztrátou přirozeného prostředí, především kvůli urbanizaci a změnám v zemědělství. Tento druh je chráněn v mnoha zemích a je také zahrnut v mezinárodních dohodách o ochraně ptáků.