AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Ježek

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:savci
Řád:hmyzožravci
Čeleď:ježkovití
Podčeleď:ježkové
Rod:ježek
Druh:ježek

Facebook

Ježek

Ježek

Seznam zvířat, patřících do skupiny Ježek Popis zvířete

Ježek je malé, noční savčí zvíře, které je nejvíce známé pro své charakteristické tělo pokryté ostrými hroty. Ježci patří do rodiny Erinaceidae a jsou považováni za příslušníky hmyzožravých.

Měří obvykle mezi 20 a 30 cm na délku a váží mezi 500 g až 1,2 kg. Tělo ježka je dlouhé a válcovité s krátkými nohami a malou hlavou. Má malé, ale prudké oči, malé uši a krátký, špičatý čenich. Chodidla jsou vybavena silnými drápky, které jsou přizpůsobeny pro hrabání v zemi.

Nejvýraznějším rysem ježka jsou jeho ostny. Tělo ježka je pokryto asi 5000 až 7000 ostrými ostny, které poskytují efektivní obranný mechanismus proti predátorům. Když je ježek vyrušen nebo se cítí ohrožen, stáhne svaly, které mu umožní srolovat se do těsného koule, přičemž ostny jsou nasměrovány ven.

Ježci jsou všežravci, jejichž strava se skládá hlavně z hmyzu, pavouků, slimáků, červů a dalšího bezobratlého živočichů. Občas se také živí malými obratlovci, ptáčky, vejci, ovoce a houbami.

Jsou to samotářské zvířata, které obecně preferují život v osamění mimo období páření. Jsou nočními tvory, takže se během dne ukrývají ve svých doupatech a v noci se vydávají na lov.

Rozšíření ježků zahrnuje velkou část Evropy, Asie a Afriky. V České republice je nejběžnějším druhem ježek západní. Ježci jsou přizpůsobiví a mohou žít v široké škále prostředí, včetně lesů, luk, parků a zahrad.

Ježci jsou také známí svým dlouhým zimním spánkem, během kterého sníží svůj metabolismus, aby přežili období, kdy je potrava nedostupná. Během zimního spánku mohou ježci ztratit až třetinu své tělesné hmotnosti.

Navzdory svému roztomilému vzhledu a pomalé povaze jsou ježci divoká zvířata, která mohou přenášet různé parazity a nemoci. Přesto jsou často oblíbenými domácími mazlíčky a jsou také ceněni pro svou schopnost kontrolovat populaci škůdců, jako jsou slimáci a hmyz.