AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Kachnice bělohlavá
  • Latinský název
  • Oxyura leucocephala

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:vrubozobí
Čeleď:kachnovití
Rod:kachnice
Druh:kachnice bělohlavá

Stav ohrožení

  • Ohrožen

Mapa výskytu

vyskyt

Facebook

Kachnice bělohlavá

Kachnice bělohlavá
(Oxyura leucocephala)

Popis zvířete

Kachnice bělohlavá (Oxyura leucocephala), známá také jako bílá kachna, je druh kachny z rodu Oxyura, který je považován za ohrožený a je chráněn mnoha mezinárodními úmluvami. Toto zvíře je charakteristické svou malou velikostí, která dosahuje délky 32-44 cm, a jedinečným vzhledem. Její tělo je pokryto šedými peřími, zatímco hlava a krk jsou bílé. Samci mají v době námluvy na hlavě a krku jasně modré peří.

Kachnice bělohlavá má velmi dlouhý, špičatý a téměř svisle postavený ocas, který je u samic a mladých ptáků rezavě hnědý a u dospělých samců černý. Její zobák je také velmi specifický - u samic je černý a u samců modrý s černou špičkou. Její nohy jsou šedé nebo modré.

Toto zvíře je typické svým hlasem, který je tichý a nenápadný, ale při vyrušení vydává krátké, skřípavé zvuky. Kachnice bělohlavá je typickým zástupcem vodních ptáků a je schopna se ponořit až na dobu dvou minut. Její strava se skládá především z vodních rostlin, hmyzu, malých měkkýšů a drobných ryb.

Kachnice bělohlavá se vyskytuje v jižní a západní Evropě, severní Africe a jihozápadní Asii. Její oblíbeným biotopem jsou slané laguny, jezera a řeky, kde je dostatek rostlinné potravy. Hnízdí v trsách rákosí, kde samice snáší 6-8 bílých vajec, která následně sama zahřívá po dobu 22-25 dní.

Bohužel, kachnice bělohlavá je v současnosti považována za ohrožený druh, hlavně kvůli ztrátě přirozeného biotopu, znečištění vody, lovci a nepřirozeným predátorům. Mnoho organizací po celém světě se však snaží o ochranu tohoto unikátního ptáka a jeho přirozeného prostředí.

V kterých českých ZOO je k vidění