AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Klínatka obecná
  • Latinský název
  • Gomphus vulgatissimus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Podtřída:křídlatí
Řád:vážky
Podřád:šídla
Čeleď:klínatkovití
Rod:klínatka
Druh:klínatka obecná

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 45 do 50 mm
  • Rozpětí křídel:
  • od 60 do 70 mm

Facebook

Klínatka obecná

Klínatka obecná
(Gomphus vulgatissimus)

Popis zvířete

Klínatka obecná (Gomphus vulgatissimus) je druh vážky patřící do čeledi klínatkovitých. Je to středně velké zvíře s délkou těla dosahující průměrně 50 mm. Toto zvíře je snadno rozpoznatelné svým robustním tělem a širokými křídly, které jsou v klidu rozložené do stran.

Hlava klínatky obecné je velká se širokými složenými očima, které mohou být zelené, modré nebo hnědé barvy. Ústní ústrojí je dobře vyvinuté, skládající se z mandibul, které používá k lapání a konzumaci kořisti. Hruď je robustní, zbarvená do žlutohnědých nebo žlutozelených odstínů. Zadeček je dlouhý a válcovitý, obvykle zbarvený do hněda s modrými nebo zelenými skvrnami.

Jeho pevná a široká křídla jsou průhledná se žilkováním a mají rozpětí až 80 mm. Křídla jsou u klínatky obecné velmi význačná, jejich špičky jsou zaoblené a v klidovém stavu jsou rozložená do stran.

Klínatka obecná je často nacházena kolem různých typů vodních toků, jako jsou řeky, jezera, rybníky, kde tráví většinu svého života. Je aktivní během dne a při lovu se spoléhá na svůj výborný zrak.

V její stravě převažují malý hmyz a jeho larvy, které loví v letu. Rozmnožování probíhá pomocí vajíček, které samice klade do vody. Vývoj z vajíčka do dospělého jedince je poměrně dlouhý a může trvat až několik let.

Klínatka obecná je rozšířená v celé Evropě a částech Asie. V České republice je to běžný druh, který je k vidění od dubna do září. Celkově je tato vážka považována za nenáročný druh, schopný přežít v široké škále podmínek. Nicméně, jako všechny vážky, je citlivá na změny v kvalitě a dostupnosti svých vodních stanovišť.