AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Klíněnka jírovcová
  • Latinský název
  • Cameraria ohridella

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Třída:hmyz
Podtřída:křídlatí
Řád:motýli
Čeleď:vzpřímenkovití
Rod:klíněnka
Druh:klíněnka jírovcová

Facebook

Klíněnka jírovcová

Klíněnka jírovcová
(Cameraria ohridella)

Popis zvířete

Klíněnka jírovcová (Cameraria ohridella), známá také jako koníček jírovec, je malý motýl, který měří pouze 2,9 až 5,0 mm na délku. Tento mikro motýl patří do čeledi Gracillariidae a je endemický pro Balkán, i když byl dnes zaznamenán v mnoha zemích po celém světě. Jeho výskyt je nejčastější na jírovcích, které jsou jeho hlavní potravou.

Jeho křídla jsou čokoládově hnědá s bílými a zlatými proužky, které mu dodávají zvláštní vzhled. Tělo klíněnky je pokryto jemným chmýřím, které mu pomáhá při letu. Motýl má také velmi dlouhé a štíhlé tykadla, která využívá k hledání potravy a páření.

Klíněnka jírovcová má velmi specifický životní cyklus. Samice klade vajíčka na listy jírovců, kde se z nich později líhnou malé housenky. Housenky se živí listy a vytvářejí na nich charakteristické miny, což jsou malé, průhledné skvrny. Po několika týdnech se housenky zakuklí a později se z nich vyklubou dospělé motýly. Celý tento proces se může v průběhu jednoho roku opakovat až pětkrát.

I když je klíněnka jírovcová malá a na první pohled neškodná, může způsobit značné škody na jírovcích. Housenky se totiž živí listy stromů, čímž narušují jejich schopnost fotosyntézy a mohou tak způsobit jejich odumření. V některých oblastech je proto klíněnka jírovcová považována za škůdce.

Podobná zvířata: