AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Klokan pralesní
  • Latinský název
  • Dendrolagus bennettianus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:savci
Podtřída:vačnatci
Řád:dvojitozubci
Čeleď:klokanovití
Rod:klokan
Druh:klokan pralesní

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 50 do 65 cm
  • Hmotnost:
  • od 5 do 13 kg

Facebook

Klokan pralesní

Klokan pralesní
(Dendrolagus bennettianus)

Popis zvířete

Klokan pralesní, vědecky známý jako Dendrolagus bennettianus, je fascinující druh zvířete, který patří do rodiny klokanů. Tento druh je endemický pro Austrálii, konkrétně pro severovýchodní státy Queenslad a Nový Jižní Wales.

Tento klokan je zvláštní svou adaptací k životu ve stromových korunách deštných pralesů. Na rozdíl od svých suchozemských příbuzných, kteří mají silné zadní nohy pro skákání, má klokan pralesní silné přední končetiny a silný ocas, které využívá k lezení po stromech. Někdy se proto také označuje jako klokan stromový. Jeho tělesná délka dosahuje 55 až 70 cm a váha se pohybuje mezi 7 až 14 kg.

Má dlouhé, zahnuté drápy, které mu umožňují šplhat a displejovat se na větvích. Jeho srst je obvykle hnědá až černá s bílým nádechem na břiše a končetinách. Má také červenohnědý pruh táhnoucí se od nosu až ke krku, což mu dodává jedinečný vzhled.

Klokan pralesní je většinou noční zvíře, během dne odpočívá ve stromových korunách. Živí se převážně listím, květy a plody, které najde ve svém okolí. Díky své stromové životosprávě nemá mnoho přirozených predátorů, ačkoli může být občas ohrožen dravými ptáky nebo hady.

Tyto kangaroos jsou známé svou samotářskou povahou a teritoriálním chováním. Samci jsou obzvláště agresivní během období páření a mohou se stát velmi obrannými vůči svému území.

I přes jejich adaptaci na život ve stromech jsou klokani pralesní kriticky ohroženi ztrátou přirozeného prostředí v důsledku odlesňování a zemědělství. Jsou také často lověni pro své maso a kožešinu.

Dendrolagus bennettianus je jedním z nejvíce fascinujících a jedinečných druhů klokanů, které existují. Jeho schopnost přizpůsobit se životu ve stromech a jeho jedinečný vzhled jej činí skutečně nezapomenutelným zvířetem.